Vyšetrenie CRP spoľahlivo určí, či infekcia je, alebo nie je vírusová

Vyšetrenie CRP spoľahlivo určí, či infekcia je, alebo nie je vírusová
Zdroj: bigstockphoto.com

Detskí a dorastoví lekári budú od roku 2011 povinní vykonávať pomocné vyšetrenie na C – reaktívny proteín (CRP), ktorý pomôže určiť, či pacient má bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Uviedol to dnes prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach Pavol Jarčuška.

„Podľa usmernenia Ministerstva zdravotníctva by mal byť rok 2010 obdobím, kedy by praktickí lekári mali získavať skúsenosti s týmto vyšetrením a v roku 2011 už bude povinnosťou,“ povedal Jarčuška. Podľa neho má Slovensko v rámci Európskej únie vysokú spotrebu antibiotík. „Pritom antibiotiká sú pri liečbe vírusových infekcií neúčinné. CRP vyšetrenie dokáže pomerne presne určiť, či infekcia je vírusová, alebo nie je,“ dodal. Dnes už majú lekári možnosť zakúpiť si jednoduché prístroje, ktoré do dvoch minút dokážu určiť prítomnosť CRP.

„CRP je spoľahlivý ukazovateľ, ktorý odlíši vírusovú a bakteriálnu infekciu a nahrádza doterajšie vyšetrenie sedimentácie krvi, ktoré bolo menej presné a navyše zdĺhavé,“ spresnil Jarčuška. Dodal, že táto metóda by mohla pomerne spoľahlivo zabrániť vysokej spotrebe antibiotík. „Ak akýkoľvek liek podáme neindikovane, skôr pacientovi ubližujeme, pretože sa uňho môžu prejaviť nežiaduce účinky liečiva. Potom môže vzniknúť aj rezistencia baktérií voči antibiotikám, čo môže mať za následok rýchlejšie šírenie bakteriálnych nákaz najmä u detí, “ poznamenal Jarčuška.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: