Novotný: Po štyroch mesiacoch máme nejakú zmluvu, ale ani jednu vakcínu

Zmluvu o nákupe vakcín proti pandemickej chrípke Slovenská republika podpísala neskoro. "Po štyroch mesiacoch máme nejakú zmluvu, ale ani jednu vakcínu na Slovensku," povedal na dnešnej tlačovej konferencii poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný.

"To, čo som sa ja učil v epidemiológii a infektológii, hovorí, že proti chrípke treba očkovať na jeseň, skôr ako sa začne epidémia, vo výnimočných prípadoch do Vianoc," poznamenal Novotný. "Ešte som nepočul o tom, že sa proti chrípke má očkovať vo februári," upozornil. Dodal, že účinnosť vakcíny nezvykne presiahnuť do ďalšej chrípkovej epidémie, teda jesene až zimy ďalšieho roka. "Aj preto, lebo vakcína je vždy pripravená na konkrétne kmene vírusu a my nevieme, či sezónnu chrípku alebo prípadne pandémiu spôsobí tento alebo iný kmeň," povedal. Navyše, existuje prepojenie medzi firmou Sanofi Pasteur, ktorá má vakcíny dodať, a vládnou koalíciou, keďže asistent poslanca SNS Štefana Zelníka Vladimír Oleár túto firmu na Slovensku zastupuje. "Budeme žiadať Správu štátnych hmotných rezerv, aby zverejnila podmienky tendra, aby zverejnila zmluvu, o ktorej minister hovorí, že je pre štát výhodná," doplnil Novotného kolega z SDKÚ-DS Peter Markovič.

Podľa Novotného je cena 7,60 eura (228,9 Sk), za ktorú Slovenská republika kupuje vakcínu, vysoká, keďže napríklad Česká republika ich podľa neho nakupuje za sedem eur (210,8 Sk). Na novinársku námietku, že české ministerstvo zdravotníctva udáva dvojnásobnú sumu, Novotný reagoval slovami, že možno hovorí o dvoch preočkovaniach. Na margo trestného oznámenia, ktoré na neho podal minister zdravotníctva Richard Raši, Novotný vyhlásil, že si očividne mýli kritiku vlády, ktorá je úlohou opozície, so šírením poplašnej správy. "Ak ma pán vyšetrovateľ pozve v tejto veci vypovedať, pôjdem veľmi rád a vôbec sa nebudem zaujímať o svoju imunitu," povedal. "Nebudem sa pýtať ani pani predsedníčky z mandátového a imunitného výboru Renáty Zmajkovičovej, či ma nebude náhodou vlastným telom kryť ako pána poslanca Kvorku," poznamenal.

"Protestujeme proti obvineniu z nepripravenosti. Chcem povedať, že Slovenská republika kvôli chrípke aktualizovala pandemický plán, pripravila reprofilizáciu lôžok až na 30.000 pre prípad potreby," skonštatoval na margo podania trestného oznámenia 30. novembra minister Raši. "Kontrakt bol podpísaný medzi slovenskou a francúzskou stranou. Akékoľvek ovplyvňovanie zo strany mňa ako osoby, lebo môj asistent je zástupca firmy Sanofi Pasteur na Slovensku, neprichádza do úvahy," reagoval na Novotného slová poslanec SNS Štefan Zelník. "Pokiaľ ja mám dostupné informácie, podmienky boli dohodnuté veľmi dobre. Vakcíny sú lacnejšie, ako ich kúpila Česká republika, pričom Slovensko dostane ešte ako bonus aj striekačky, injekčné ihly, zabezpečí sa rozvoz a firma zoberie na seba možné riziká," doplnil Zelník.

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR sa voči Novotného tvrdeniam dôrazne ohradila, pričom ich označila za zavádzajúce a klamlivé. "Celý proces nákupu bol jeden z najvýhodnejších," reagoval predseda SŠHR SR Marián Čakajda. Poznamenal, že pri verejnom obstarávaní správa rešpektovala všetky zákonné lehoty a právne postupy, takže podozrievanie zo strany Novotného z akéhosi vyčkávania je prinajmenšom nekorektné a tobôž, ak je to spájané s osobou poslanca Zelníka. Čakajda objasnil, že po schválení nákupu vakcín vládou boli oslovené štyri spoločnosti, pričom sa s tromi následne aj rokovalo. "Po vyhlásení verejného obstarávania metódou rokovacieho konania bez zverejnenia si súťažné podklady prevzali dve spoločnosti - GlaxoSmithKline a Sanofi Pasteur," priblížil s tým, že tretia spoločnosť Novartis si podklady prevziať odmietla. V rámci danej lehoty na predkladanie ponúk prišla podľa Čakajdu iba jedna, a to od Sanofi Pasteur.

Na margo ceny za vakcíny predseda SŠHR poznamenal, že je jedna z najnižších možných. "Zahŕňa samotnú cenu vakcíny, dovoz na územie SR, rozvoz a kompletnú logistiku na území SR ku koncovým odberateľom, t.j. lekárom a nemocničným zariadeniam a aplikačné formy striekačka, ihla," priblížil. Objasnil, že v čase rokovaní sa cenová hladina u jednotlivých výrobcov pohybovala od 8 do 12 eur (241 - 361 Sk). Na Slovensku sa už potvrdilo viac ako 700 prípadov nakazenia sa pandemickým vírusom chrípky typu A(H1N1). Nová chrípka si už vyžiadala aj niekoľko obetí. Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna.

Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: