Na trenčianskom letisku má oddnes sídlo Vrtuľníková záchranná zdravotná služba

Trenčín je ďalším slovenským mestom, kde oddnes sídli stanica Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS). Stanica na trenčianskom letisku s pracovným názvom Krištof 07 bude na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR po Košiciach, Poprade, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre a Bratislave v poradí siedmou na Slovensku.

"Trenčianska stanica VZZS bude primárne pokrývať región s polomerom asi 70 kilometrov okolo Trenčína. Okrem primárnych zásahov lietajú naše vrtuľníky aj pri sekundárnych transportoch pacientov do špecializovaných zdravotníckych zariadení," povedal riaditeľ VZZS Ján Kuboši, pričom zdôraznil, že povolenie ministerstva povoľuje ako zásahové územie VZZS celé územie Slovenska. "Dúfame, že všetkých presvedčíme o opodstatnenosti strediska VZZS v Trenčíne. Verím, že prinesie skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre celý región vrátane prihraničných oblastí," dodal Kuboši s tým, že v rámci Slovenska je potrebná ešte minimálne jedna stanica v južnej časti Slovenska - pravdepodobne v Lučenci alebo v Rimavskej Sobote. O tom však rozhodne podľa neho ministerstvo.

Vrtuľník typu Agusta A 109 K2 má podobnú výbavu ako sanitka rýchlej záchrannej pomoci. Je v nej defibrilátor, odsávačka, ventilátor, injekčné dávkovače a kompletný zdravotnícky materiál. Posádku vrtuľníka tvorí pilot, lekár a záchranár. Záchranársku premiéru - hneď dvojnásobnú, absolvovala podľa pilota Jána Brojera VZZS v Trenčíne už v prvý deň svojho pôsobenia. Z nemocnice z Nového Mesta nad Váhom transportovali pacienta s infarktom do Nitry a ešte predpoludním leteli s pacientkou z trenčianskej nemocnice rovnako do mesta pod Zoborom. Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu začala na Slovensku prevádzkovať spoločnosť Air - transport Europe v roku 1995 v Poprade ako neštátne zdravotnícke zariadenie. Doteraz vrtuľníky spoločnosti nalietali viac ako 11.000 letových hodín pri viac ako 9500 zásahoch. Dvojmotorové vrtuľníky AGUSTA A 109 K2 patria k rýchlym a spoľahlivým strojom, ktorých malé vonkajšie rozmery v kombinácii s vysokým výkonom dovoľujú pristáť aj na prekážkami obmedzených plochách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: