Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 7. - 13. decembra

13.12.2009

Počet prípadov chrípky a respiračných ochorení v Česku od minulého týždňa klesol o sedem percent. Aktuálny počet chorých je necelých 1700 na 100.000 obyvateľov. S odvolaním sa na hlavného českého hygienika Michaela Víta o tom informoval server novinky.cz Podľa hygienika je však znepokojivo veľa prípadov komplikovaného priebehu chrípky u ľudí od 30 do 50 rokov, ktorí trpia aj chronickými chorobami. Najčastejšou komplikáciou je zápal pľúc. V ČR sa proti chrípke očkuje od novembra. Očkovanie sa rozšírilo aj na deti staršie 10 rokov s chronickými ťažkosťami. Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o tom, že očkovanie rozšíri aj na vybrané skupiny detí už od šiestich mesiacov veku. V Česku doteraz chrípke podľahlo 34 pacientov.

12.12.2009

Gruzínsko oznámilo prvé úmrtie na chrípku typu A(H1N1)

Gruzínsko dnes oznámilo prvé úmrtie na chrípku typu A(H1N1). Obeťou sa stal 27-ročný muž v západogruzínskom meste Batumi. Minister zdravotníctva Alexander Kvitašvili novinárom uviedol, že mladý muž zomrel dnes a so symptómami takzvanej prasacej chrípky hospitalizovali ďalších päť ľudí. Malý kaukazský štát ohlásil doposiaľ 580 prípadov nákazy vírusom H1N1.

11.12.2009

Na Slovensku zomrelo celkovo 17 ľudí, u ktorých bol potvrdený vírus A(H1N1)

Epidemiológovia evidujú celkovo 17 úmrtí ľudí, u ktorých bol potvrdený pandemický vírus A(H1N1). "Vzťah úmrtia k prekonaniu pandemickej chrípky sa nedá vylúčiť," informoval dnes TASR Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Tieto prípady sa vyskytli v okresoch Lučenec, Banská Bystrica, Michalovce, Prievidza, Stará Ľubovňa, Poprad, Dolný Kubín, Komárno, Trnava, Košice, Topoľčany, Nitra, Veľký Krtíš, dve úmrtia v okrese Senica a dve v Bardejove.

V 50. kalendárnom týždni bolo v SR laboratórne potvrdených 92 prípadov pandemickej chrípky A(H1N1). Vo väčšine prípadov bola cestovateľská anamnéza negatívna. Najviac prípadov zaznamenali v Bratislavskom (393) a v Nitrianskom kraji (117) a najmenej v Trenčianskom (37) a v Košickom kraji (40). Celkovo bolo v SR od začiatku pandémie potvrdených 814 ochorení vyvolaných pandemickým vírusom A(H1N1). Epidemiológovia tiež evidujú 204 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení s pneumóniou, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Virologicky bolo zatiaľ vyšetrených 71. Z toho 57 prípadov bolo pozitívnych, u všetkých sa zistil pandemický vírus A(H1N1). Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v 50. kalendárnom týždni hlásených 13.981 ochorení, čo predstavuje 18,6 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom bol zaznamenaný pokles chorobnosti o 14,5 percenta.

Celkovo bolo hlásených 75.259 ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k poklesu chorobnosti o 6,2 percenta. Pokles chorobnosti bol s výnimkou Žilinského kraja zaznamenaný vo všetkých ostatných krajoch Slovenska. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v skupine 0 – 5 ročných detí. Z dôvodu zvýšenej chorobnosti na ARO bol v tomto kalendárnom týždni prerušený výchovno–vzdelávací proces v 68 predškolských zariadeniach, v 65 základných školách, a v 7 stredných školách. Najviac materských škôl bolo zatvorených v Trnavskom kraji (21) a v Košickom kraji (16) a najviac základných škôl zatvorili v Prešovskom kraji (15) a v Trnavskom kraji (15).

Británia: Úmrtnosť na tzv. prasaciu chrípku je nižšia než sa očakávalo

Nová chrípka typu A(H1N1) je v porovnaní s pôvodnými obavami oveľa menej nebezpečná. Vyplýva to z dnes zverejnenej štúdie britských vedcov, podľa ktorej je tzv. prasacia chrípka asi stokrát menej smrteľná ako španielska chrípka spred 90 rokov. Britský zdravotný úrad zisťoval úmrtnosť na základe všetkých hlásení o pacientoch nakazených vírusom H1N1 hospitalizovaných od júla do novembra. V štúdii publikovanej na internetovej stránke časopisu British Medical Journal odborníci odhadujú, že v Británii ochoreniu podľahlo 26 zo 100.000 infikovaných ľudí. Ide o približne stokrát nižšiu úmrtnosť než pri španielskej chrípke v roku 1918, ktorá si vyžiadala najmenej 50 miliónov obetí. Desaťkrát smrteľnejšie boli aj chrípkové pandémie v rokoch 1957 a 1968. Americkí vedci začiatkom týždňa zverejnili podobnú analýzu a podľa ich záverov sa môže prasacia chrípka stať najmiernejšou zaznamenanou pandémiou. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciou chorôb (CDC) odhadlo, že úmrtnosť na vírus H1N1 je nižšia než pri sezónnej chrípke. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri vyhlásení pandémie prasacej chrípky v júni uviedla, že závažnosť novej chrípky je "mierna". Väčšina nakazených má mierne príznaky a zotaví sa bez potreby lekárskej opatery. Britskí experti uviedli, že približne dve tretiny pacientov, ktorí v krajine zomreli, mali zdravotné problémy, ktoré by ich oprávňovali dostať vakcínu proti pracej chrípke medzi prvými. Väčšina obetí tiež dostala liek Tamiflu príliš neskoro. Toto zistenie podľa štúdie odôvodňuje postup Británie, ktorá poskytuje Tamiflu každému vrátane dovtedy zdravých ľudí so symptómami chrípky A(H1N1). Je to v rozpore s odporúčaním WHO, podľa ktorého by mali krajiny šetriť liek Tamiflu pre rizikových pacientov ako sú tehotné ženy, starší ľudia, deti a ľudia s inými chorobami. Ďalší vedci vyjadrili obavy z vedľajších účinkov tohto lieku, pričom jeho hojné užívanie môže tiež zvýšiť odolnosť voči iným liekom. Britské úrady dnes informovali, že počet prípadov prasacej chrípky sa minulý týždeň znížil o polovicu, pričom v krajine zaznamenali asi 11.000 nových prípadov. Počet nákaz klesá od novembra, no odborníci varujú pred možným nárastom prípadov po nástupe zimy, dodáva agentúra Associated Press.

USA: Na prasaciu chrípku zomrelo už 10.000 ľudí

Chrípka typu A(H1N1) si podľa odhadov vyžiadala v USA už približne 10.000 obetí. Oproti novembrovému odhadu sa počet úmrtí viac ako zdvojnásobil. Informovalo o tom dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Novým chrípkovým vírusom sa nakazilo už asi 50.000 Američanov, teda každý šiesty obyvateľ USA. Medzi smrteľnými prípadmi je 1.100 detí a 7.500 mladších dospelých, ktorí stále predstavujú najviac ohrozenú skupinu. "Je to omnoho vyšší počet ako počas bežnej chrípkovej sezóny," komentoval riaditeľ CDC Thomas Frieden. Do polovice novembra hospitalizovali v amerických nemocniciach vyše 200.000 pacientov. Bilancia dosahuje takúto úroveň zvyčajne až na konci chrípkovej sezóny začiatkom jari. Vysokú úmrtnosť zaznamenali epidemiológovia medzi americkými Indiánmi a pôvodnými obyvateľmi Aljašky. Pravdepodobne ide o dôsledok environmentálnych faktorov, väčšieho výskytu vážnych chronických ochorení a horšieho prístupu k lekárskej starostlivosti. Federálna vláda prioritne poskytne domorodým populáciám stále nedostatkové vakcíny proti vírusu H1N1.

10.12.2009

KĽDR sa rozhodla prijať od Soulu lieky proti prasacej chrípke

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) sa dnes rozhodla prijať lieky z Kórejskej republiky, ktoré by mali byť použité na odvrátenie hrozby epidémie novej chrípky typu A (H1N1). Oznámil to juhokórejský minister pre zjednotenie Hjun In-täk, podľa ktorého by rozhodnutie Pchjongjangu mohlo prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi obidvoma kórejskými štátmi. Médiá Severnej Kórey v stredu informovali o deviatich potvrdených prípadoch nakazenia vírusom prasacej chrípky na území tejto komunistickej krajiny. Južná Kórea plánuje zaslať KĽDR dávky protivírusového lieku Tamiflu postačujúce pre približne 10.000 osôb. Vzťahy medzi KĽDR a Kórejskou republikou sú napäté od minulého mesiaca, keď pri ozbrojenom konflikte medzi vojenskými loďami neďaleko západného pobrežia Kórejského polostrova jeden severokórejský námorník zahynul a traja ďalší utrpeli zranenia, pripomína agentúra Associated Press.

09.12.2009

ČR: Novej chrípke podľahlo už 34 Čechov

Prasacia chrípka si v Česku vyžiadala už 34 ľudských životov. Od minulého týždňa pribudlo 12 potvrdených prípadov úmrtia pacientov. Ako dnes informovalo české ministerstvo zdravotníctva, medzi poslednými obeťami vírusu chrípky typu A (H1N1), v kombinácii so zápalom pľúc a zlyhávaním funkcie ľadvín, je 54 ročný muž, ktorý zomrel v utorok v Ústí nad Labem. V ústeckej Masarykovej nemocnici leží ďalších až 15 pacientov s chrípkou a zápalom pľúc. Štyria sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. V Česku sa tento týždeň rozbehlo očkovanie aj chronicky chorých detí starších ako 10 rokov. Pokračuje však aj polemika o účinnosti očkovania v dobe chrípky a o dôvodoch, prečo časť pacientov, ale aj zdravotníkov, bezplatné očkovanie odmieta. Kým ministerka zdravotníctva Dana Jurásková tvrdí, že na vine sú samozvaní epidemiológovia a médiá, ktoré im dávajú príliš veľký priestor, časť lekárov a aj lekárska komora obviňujú ministerstvo, že očkovanie zorganizovalo príliš neskoro a že lekárom nedáva dostatok vyvážených informácií.

USA: Na následky novej chrípky zomrie podstatnej menej ľudí, ako sa predpokladalo

Americkí epidemiológovia predpokladajú, že počet úmrtí súvisiacich s vírusom novej chrípky typu A (H1N1) bude podstatne nižší, ako sa pôvodne predpokladalo a výrazne nižší ako pri predchádzajúcich vlnách ochorení chrípkového charakteru. Podľa slov Marca Lisitcha z Harvardského inštitútu pre verejné zdravie v Bostone "je to najmiernejšia pandémia, akú sme kedy mali". Napriek tomu však odborníci varujú, že ide o nebezpečné ochorenie, ktorého ďalší priebeh nemožno predpovedať. Analýza vedeckých pracovníkov z uplynulých dní hovorí o tom, že do konca aktuálnej zimnej sezóny by si chrípka mohla vyžiadať v USA od 6000 do maximálne 45.000 obetí, čo je výrazne menej ako pôvodná prognóza amerického rezortu zdravotníctva (až do 90.000 úmrtí). Pri chrípkovej vlne v sezóne 1967/68 zomrelo v Spojených štátoch 34.000 ľudí, o desať rokov skôr dokonca 70.000 osôb. Verejnosť v USA sa čoraz viac zaoberá údajným preferovaním veľkých amerických koncernov pri distribúcií vakcíny. Kým vo verejných nemocničných zariadeniach je sérum nezriedka nedostatkovým artiklom, tisícky balení dostali veľké firmy, ako napríklad ropné giganty Chevron alebo ExxonMobil, či zábavný park Disney World, informovala americká tlač. Už skôr prenikli na verejnosť správy o podobnom uprednostňovaní firiem z Wall Street.

Rumunsko: Bezplatné očkovanie rozšíria aj na chronicky chorých

V Rumunsku, kde sa nová chrípka typu A (H1N1) naďalej šíri, zaočkovali vakcínou domácej výroby už 25.000 osôb. Od budúceho týždňa sa však okruh ľudí, ktorí môžu využiť bezplatné očkovanie, rozšíri na chronicky chorých. Práve z ich radov totiž pochádza všetkých 14 doterajších obetí infekčného ochorenia v balkánskej krajine. V Bukurešti o tom dnes informoval štátny tajomník rezortu zdravotníctva Adrian Streinu Cercel. Podľa jeho slov budú v ordináciách uprednostňovaní pacienti, ktorých sužujú chronické problémy kardiovaskulárnej sústavy, ochorenia obličiek alebo pľúc, to isté platí o ľuďoch trpiacich obezitou a pacientoch s diagnózou AIDS. Popri nich chcú v Rumunsku zaočkovať aj takých zamestnancov veľkých firiem, ktorí z pracovných dôvodov prichádzajú do kontaktu s množstvom osôb. Ich zamestnávatelia však o to musia požiadať, čo už jedna veľká obchodná sieť s asi 8000 zamestnancami učinila. Laboratórne testy potvrdili doteraz v Rumunsku prítomnosť vírusu tzv. prasacej chrípky v organizmoch viac ako 4000 ľudí.

Maďarsko: Počet osôb, ktorých úmrtie možno spájať s novou chrípkou, stúpol na 25

Počet úmrtí, ktoré možno spájať v Maďarsku s nakazením vírusom chrípky typu A(H1N1), stúpol na 25. Zaznelo to dnes v Budapešti na schôdzke parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Podľa maďarského verejnoprávneho rozhlasu Kossuth Rádió posledné štyri obete, o ktorých informovali dnes ráno, pochádzali z Budapešti a z Peštianskej župy a všetky mali chronické ochorenia Ako uviedol minister zdravotníctva Tamás Székely, rast počtu chrípkových ochorení je nižší ako v uplynulých týždňoch. Dodal, že minulý týždeň sa s príznakmi novej chrípky hlásilo u lekára 42.900 pacientov. Najviac ochorení hlásia zo západnej časti krajiny, ďalej v župách Novohrad, Csongrád a Veszprém. Miernejší výskyt nákazy je vo východomaďarských župách. Doposiaľ sa dalo zaočkovať proti vírusu chrípky typu A(H1N1) niečo vyše 22 percent obyvateľstva, čo je v Európe nadpriemerný počet. Najlepšie je na tom Švédsko s 50-60 percentami zaočkovaných.

Severná Kórea priznala výskyt prasacej chrípky v krajine

Severná Kórea dnes po prvýkrát priznala výskyt novej chrípky typu A(H1N1) na svojom území. Došlo k tomu deň po tom, čo juhokórejský prezident I Mjong-bak ponúkol KĽDR pomoc v boji s vírusom tzv. prasacej chrípky, ktorej vo svete padli za obeť už stovky ľudí. Severokórejské ministerstvo verejného zdravotníctva potvrdilo deväť prípadov prasacej chrípky v meste Sinuiju v blízkosti čínskych hraníc, ako aj v hlavnom meste Pchjongjang. Informovala o tom agentúra KCNA, ktorá sa však nezmienila o prípadných obetiach tohto ochorenia. Príslušné ministerstvo "ďalej zdokonaľuje karanténny systém proti šíreniu tohto vírusu chrípky", zatiaľ čo pohotovo vykonáva prevenciu a lekársku starostlivosť, dodala KCNA. Ide o prvý prípad, keď KĽDR potvrdila výskyt prasacej chrípky. Severokórejský režim mlčal napriek správam, že vírus zabil v krajine viac ako 40 ľudí a šíri sa ďalej.

08.12.2009

Maďarsko: V Miškovci očkujú bezdomovcov proti novej chrípke aj na ulici

V severomaďarskom Miškovci očkujú proti vírusu chrípky A (H1N1) bezdomovcov v centre Červeného kríža, ale v prípade potreby aj na ulici. Informoval o tom dnes tlačovú agentúru MTI vedúci centra pre bezdomovcov tamojšej župnej organizácie Červeného kríža Gábor Kreffly. Centrum podľa jeho slov denne navštívi až 250 bezdomovcov, ktorí sú z pohľadu infekcie rizikovejší, ako bežné obyvateľstvo. Doposiaľ z nich zaočkovali 22. Ako dodal, v prípade potreby sú schopní zaočkovať ľudí, ktorí sú bez strechy nad hlavou, aj vonku v teréne. Sociálni pracovníci odprevadia bezdomovcov k lekárovi, kde sa musia zahlásiť, potom dostanú vakcínu.

Cyprus: Prvou obeťou novej chrípky na Cypre je päťmesačné dievčatko

V Nikózii zomrelo v pondelok na následky respiračných problémov, zapríčinených vírusom novej chrípky A (H1N1), päťmesačné dievčatko, ktoré je tak prvou obeťou tejto choroby na území Cypru. S odvolaním sa na lekárske zdroje malého ostrovného štátu v Stredozemnom mori to dnes oznámila agentúra Associated Press. Dievčatko trpelo v uplynulých týždňoch vážnou neurologickou chorobou.

Vo FNLP Košice zomrela prvá pacientka s vírusom A(H1N1)

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) Košice došlo minulý týždeň k úmrtiu 27-ročnej pacientky z okresu Košice–okolie, u ktorej bola potvrdená chrípka A(H1N1). Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová. Keďže rodina zosnulej si neželá medializáciu, bližšie informácie FNLP neposkytuje. „Ide o prvé úmrtie pacienta s týmto typom chrípky v našom zdravotníckom zariadení, pričom je treba zdôrazniť, že žena trpela dlhodobo závažným chronickým ochorením pľúc,“ dodala Oravcová. Vo FNLP v Košiciach vyhlásili už 3. decembra zákaz návštev z dôvodu opatrení na zamedzenie šíreniu chrípky a chrípke podobných respiračných chorôb. Zákaz návštev platí na všetkých pracoviskách až do odvolania. „Od vypuknutia chrípkovej epidémie na Ukrajine navštívilo FNLP už viac než sto pacientov s akútnym respiračným ochorením. Väčšinu z nich ošetrili ambulantne, no niekoľkých vzhľadom na závažnosť ich zdravotného stavu hospitalizovali. Niektorých z hospitalizovaných pacientov už z nemocnice prepustili," spresnila Oravcová.

07.12.2009

V. Krtíš:  V NsP zomrela žena s vírusom A(H1N1), ďalšia je v kritickom stave

Žena, ktorá zomrela vo veľkokrtíšskej nemocnici minulý týždeň, bola nakazená vírusom chrípky typu A(H1N1). TASR to povedal riaditeľ nemocnice Martin Naništa s tým, že v nemocnici je hospitalizovaná aj ďalšia pacientka s týmto vírusom, ktorá je v kritickom stave. "Žena síce umrela pred niekoľkými dňami, výsledky testov boli známe až dnes," spresnil riaditeľ. Vek ani totožnosť tejto ženy šéf nemocnice neuviedol, nevyjadril sa ani k dátumu a dôvodu hospitalizácie. Tieto informácie neuviedol ani pri žene, ktorá v súčasnosti leží na ARO. Obidve však pochádzajú z okresu Veľký Krtíš.

V myjavskej nemocnici zomrel muž nakazený vírusom pandemickej chrípky

V myjavskej nemocnici zomrel v nedeľu (6.12.) 42-ročný muž nakazený pandemickým vírusom A(H1N1). TASR to dnes potvrdil primár oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) NsP Myjava Jaroslav Zongora. Muž prišiel do nemocnice 23. novembra s dýchacími problémami. Prijali ho na interné oddelenie, kde mu zistili obojstranný zápal pľúc. Keďže sa jeho stav zhoršil, na druhý deň ho preložili na riadenú ventiláciu na OAIM. V utorok (24.11.) mu odobrali vzorky na vyšetrenie a referenčné laboratórium v piatok (27.11.) potvrdilo vírus novej chrípky. Podľa riaditeľa myjavskej nemocnice Jozefa Markoviča dostával pacient protivírusovú liečbu, vzhľadom na predpokladanú bakteriálnu superinfekciu bol krytý širokospektrálnymi antibiotikami. Jeho stav bol podľa riaditeľa kritický. K príčine úmrtia sa Zongora odmietol vyjadriť, rodina obete si to údajne neželá.

Maďarsko: Zomrela tretia tehotná žena infikovaná vírusom novej chrípky

Počas uplynulého víkendu zomrela v Segedíne 40-ročná žena infikovaná vírusom chrípky typu A(H1N1). Tehotná žena ležala už niekoľko týždňov na jednotke intenzívnej starostlivosti v kritickom stave, pred týždňom potratila. Podľa maďarskej komerčnej tlačovej agentúry Független Hírügynökség pacientka mala vážne komplikácie, udržiavali ju dlhší čas v umelom spánku, bola napojená na dýchacie prístroje a jej krv umelo okysličovali. V súčasnosti sú na dvoch oddeleniach intenzívnej medicíny segedínskej Internej kliniky hospitalizovaní šiesti pacienti nakazení vírusom A(H1N1). Ich stav je podľa šéfa inštitútu pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu kliniky Zsolta Molnára uspokojivý a stabilizovaný. V Maďarsku zomreli už tri tehotné ženy infikované vírusom novej chrípky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: