Vedenie nemocnice v Leviciach údajne podmieňuje vyplatenie miezd podpisom petície

Lekári a zdravotníci v nemocnici v Leviciach sa obávajú, že nedostanú vyplatené mzdy. Vedenie nemocnice údajne podmieňuje ich vyplatenie podpisom petície za zachovanie nemocnice. Pre TASR to uviedol lekár, ktorý nechce byť menovaný. Jeho slová potvrdili aj ďalší zamestnanci. Podľa nepotvrdených informácií banka zablokovala nemocnici účty.

Poslanci zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) začiatkom novembra rozhodli o výpovedi nájomnej zmluvy, ktorú ešte v roku 2005 uzavrel NSK s Nemocnicou Levice, nezisková organizácia. "Výpoveď bola doručená, od 1. decembra plynie trojmesačná výpovedná lehota. Od marca by sme mali prevziať nemocnicu naspäť," konštatovala podpredsedníčka NSK Ľubica Burdová. Nevylúčila, že samosprávny kraj prevezme levickú nemocnicu aj pred týmto termínom. "Ak im krajský lekár vezme licenciu, a dôvody na to má, budeme konať," tvrdí Burdová. Podľa jej slov nemocnica dlhodobo neplatí za energie, nesplatila nedoplatok a neplatí ani zálohové platby.

Predseda NSK Milan Belica konštatoval, že sa nenechá vydierať. "Povinnosťou nemocnice je do konca výpovednej lehoty poskytovať zdravotnú starostlivosť v primeranom rozsahu podľa zmluvy," uviedol. Podľa jeho slov na prvom mieste musia byť pacienti, na druhom zákony. "My budeme postupovať v súlade so zákonom." Zdravotná starostlivosť v levickej nemocnici funguje normálne aj po tom, ako NSK vypovedal zmluvu o nájme s neziskovou organizáciou, ktorá ich spravuje, uviedol v polovici novembra pre TASR Martin Naništa, ktorý riadi nemocnicu. K jej ďalšiemu osudu sa však vyjadriť nechcel. „Rozhodli sme sa, že sa nebudeme vyjadrovať. Pokiaľ sa udeje niečo zásadné, určite zverejníme svoje stanovisko," uviedol Naništa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: