SNS žaluje médiá a poslanca Novotného za vakcíny

Slovenská národná strana (SNS) žaluje médiá a opozičného poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) za to, že mali klamať pri informovaní o nákupe vakcín proti novému typu chrípky. SNS o tom dnes informovala na tlačovej konferencii za účasti jej predsedu Jána Slotu. Podľa informácií, ktoré zverejnil denník Pravda, existuje prepojenie medzi firmou Sanofi Pasteur, ktorá má vakcíny dodať, a vládnou koalíciou, keďže na Slovensku túto firmu zastupuje asistent poslanca SNS Štefana Zelníka Vladimír Oleár.

Slota tieto informácie považuje za súčasť kampane proti SNS a všetky doterajšie kauzy označil za "nafúknuté".

Zelník dnes poprel, žeby bol jeho asistent Oleár zapojený do dodávania vakcín. Podľa neho médiá klamú. "Nemal a nemá splnomocnenie rokovať," podčiarkol. Konečné znenie zmluvy a obchodné podmienky boli dohodnuté medzi francúzskou stranou a Správou štátnych hmotných rezerv SR. Poslanec pripustil, že Oleár "mohol zobrať súťažné podmienky, poslať do Francúzska a z Francúzka ich doniesol, lebo bola podmienka, že ich niekto musí doniesť, to bola celá jeho úloha".

Samotný Oleár vystúpiť a hovoriť pred médiami nemôže, keďže podľa Zelníka nie je štatutárny zástupca a nemá právo sa vyjadrovať za firmu. Má byť zodpovedný za marketing, sledovať trh a informovať firmu, v ktorej je zamestnaný. "Docent Oleár nedovezie ani nezabezpečuje vakcíny na Slovensko," poznamenal Zelník.

Odmietol aj spájanie s podnikateľom Ladislavom Čorňákom z firmy Intec Pharma, ktorá má zabezpečiť distribúciu vakcín. Pravda informovala, že Čorňák so Zelníkom podnikajú v zdravotníctve. Hovoriť o prepojení Zelník a Čorňák je podľa poslanca Zelníka úplne smiešne. "Ja predsa nemôžem ovplyvniť, komu dá francúzska firma zákazku," dodal s tým, že médiá uškodili najmä jeho rodine a deťom.

SNS bude žiadať ministra zdravotníctva, aby predložil na rokovanie vlády správu o celej transakcii vakcín a aby zverejnil zmluvu. Národniari chcú zažalovať všetky médiá, ktoré o kauze informovali. "Tí redaktori nie sú schopní si prečítať oficiálnu správu na webovej stránke ministerstva zdravotníctva, kde sa podrobne rozpisuje, aká je v skutočnosti pravda," vyhlásil Slota.

Novotný nedávno upozornil, že cena za vakcíny je privysoká, žiadal predložiť podmienky tendra a zmluvu. Minister zdravotníctva Richard Raši tvrdí, že Novotný argumentuje nekorektne, dokonca na neho podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy.

Na Slovensko prišlo prvých 30.000 vakcín proti chrípke typu A(H1N1) v pondelok 14. decembra. Jedna vakcína stojí 7,60 eura (229 Sk), spolu ich má prísť milión.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: