ÚVZ SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Estónsku, Portugalsku, Litve a v Nemecku.

Ide o nasledujúce výrobky:

Lak na nechty - TL DESIGN Sydney, značka: TL DESIGN, krajina pôvodu: Nórsko, distribútor: Soneil Studio Gertrudes, Latvia. V uvedenom výrobku bol zistený dibutylftalát. Dibutylftalát je látka, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa, má negatívny vplyv na vývin mužských a ženských orgánov.

Farba na vlasy - VOIL'A AVANCE, RUBIO CLARO (light blond) DORADO INTENSO (richt gold), značka: INTERCOSMO, krajina pôvodu: Španielsko, výrobná šarža: šarže obsahujúce látku HC Yellow No. 5. Ide o farebný krém na vlasy, bez amoniaku a hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie, výrobky sa dostali na trh k spotrebiteľovi. V zozname zložiek sa nachádza látka HC Yellow No. 5, čo je látka, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Regeneračný zvlhčujúci krém SARCODES CREME HIDRANTE REGENERANTE with "Curare, Cannabis and Strafish," značka: UTSUKUSY, krajina pôvodu: Španielsko, výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látky "Curare a Cannabis sativa". Látky kurare a konope nie sú uvedené v zozname zložiek, ale sú uvedené na etikete výrobku. "Curare", je na zozname látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov.

Rozsvetľujúci krém proti vráskam SARCODES CREME ANTI-RUGAS ILUMINADOR TRIPLO V with "Aconitum, Stramonium and Black Widow," značka: UTSUKUSY, krajina pôvodu: Španielsko, výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látky "Aconitum napellus (prilbica modrá) a Datura stramonium (Durman obyčajný)." Látky Aconitum napellus a Datura stramonium, ktoré nie sú uvedené v zozname zložiek, ale sú uvedené na etikete výrobku, sa nachádzajú na zozname látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov.

Farba na vlasy - VOIL'A AVANCE, C. 66, ROJO INTENSO (deep red), značka: INTERCOSMO, krajina pôvodu: Španielsko, výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látku Basic Red 2. Ide o farebný krém na vlasy, bez amoniaku. Hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie, výrobky sa dostali na trh k spotrebiteľovi. V zozname zložiek sa nachádza látka Basic Red 2, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Farby na vlasy - VOIL'A AVANCE, G. 97, GRIS ACERO (steel grey), značka: INTERCOSMO, krajina pôvodu: Španielsko, výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látku " N,N-diethyltoluene-2, 5-diamine Hcl". Nebezpečný farebný krém na vlasy, bez amoniaku, ktorý sa dostal na trh k spotrebiteľovi, hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie. V zozname zložiek sa nachádzajú látky N,N-diethyltoluene-2, 5-diamine Hcl. Sú to látky, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov.

Shirley Medicated Cream - krém na zosvetlenie pokožky, značka: Shirley, krajina pôvodu: Taiwan, distribútor: Aheco Glashorst 123, NL - 3925, Scherpenzeel. Výrobok obsahuje 2,26 g/100g ortuti. Pri dlhodobejšom používaní výrobku môže dôjsť k nebezpečenstvu vzniku chronickej otravy ortuťou (poškodenie CNS, výskyt psychických zmien, nespavosť, poškodenie funkcie štítnej žľazy a reprodukčných orgánov).

Liquit foot powder "Piruet" - tekutý púder na nohy, značka: RASSVET, krajina pôvodu: Ruská federácia, distribútor: Dainora Žilevičiené company, výrobná šarža: No. 10. Výrobok obsahuje Metylizotiazolinón (Methylisothiazolinone - INCI), ktorý sa nenachádza na zozname povolených konzervačných látok v kozmetických výrobkoch látok podľa nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky.

Lotion na zosvetlenie pokožky "Body Clear Lightening Body Lotion," značka: Body Clear, krajina pôvodu: Pobrežie Slonoviny, distribútor: neznámy, výrobná šarža: No. 0000305. Výrobok obsahuje hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková.

Podľa úradu je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: