HIV pozitívnej matke sa môže narodiť dieťa bez infekcie

Aj HIV pozitívna žena môže porodiť dieťa bez tejto infekcie. "V Bratislave sme mali zatiaľ desať gravidných žien, z nich deväť priviedlo na svet negatívne deti vďaka určitým opatreniam, ktoré sme robili," uviedol pre TASR Miloš Mokráš z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Bratislava. Ako dodal, desiata nebola ochotná znášať riziko možného narodenia HIV infikovaného dieťaťa a tehotenstvo bolo ukončené potratom.

Lekári sú tak určitými opatreniami schopní znížiť riziko infekcie vírusom HIV u dieťaťa. Tento postup je podľa odborníka vypracovaný medzinárodnými inštitúciami a spočíva v podávaní antiretrovírusovej terapie, pôrodu cisárskym rezom a následným podávaním liečby u dieťaťa. Dieťa po narodení sledujú odborníci ďalšie dva roky. "Po dvoch rokoch, keď konštatujeme, že je negatívne, tak ho púšťame z evidencie," dodal Mokráš. Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie a posledným je už samotný AIDS. Napriek pokroku v liečbe zostáva toto ochorenie stále nevyliečiteľné, a nedá sa mu predchádzať ani očkovaním.

Monitorovanie HIV/AIDS sa v SR zaviedlo od roku 1985. Vyšetrovanie anti - HIV protilátok je prístupné každému človeku. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, lekár jej pridelí kódové označenie a vyšetria ju anonymne. Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: