Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 14. - 18. decembra

18.12.2009

Chorobnosť na sezónnu chrípku tento týždeň poklesla

V uplynulom týždni potvrdili epidemiológovia 141 prípadov pandemickej chrípky A (H1N1). Od začiatku pandémie tak stúpol počet na 955 ochorení. Najviac prípadov bolo zaznamenaných v Bratislavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Naopak, najmenej v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Vírus A (H1N1) bol potvrdený aj u 25 osôb, ktoré zomreli. Tento týždeň sa začala na Slovensku distribúcia pandemickej vakcíny Panenza. Prvých 30.000 dávok vakcíny je už vo fakultných nemocniciach, dnes sa začala distribúcia ďalších 10.000 dávok do ostatných nemocníc a zdravotníckych zariadení na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto vyzýva všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby sa nechali proti pandemickej chrípke zaočkovať. Sezónna chrípka potrápila celkom 11.604 ľudí, čo predstavuje takmer 17 percent zo všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Tých bolo hlásených 69.708. V oboch prípadoch tak došlo oproti predchádzajúcemu týždňu k poklesu chorobnosti. Chorobnosť na chrípku klesla o 12,1 percenta, chorobnosť na ARO o 1,9 percenta. Pre zvýšenú chorobnosť tak v tomto týždni na Slovensku prázdninovali viaceré deti. Tzv. chrípkové prázdniny boli vyhlásené v 72 predškolských zariadeniach, v 66 základných školách a jednej strednej škole. Najviac materských škôl bolo zatvorených v Trnavskom a Košickom kraji a najviac základných škôl bolo zatvorených v Košickom a Nitrianskom kraji. Epidemiológovia evidujú aj 40 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení s pneumóniou, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Ochorenia boli hlásené zo všetkých krajov.

Vyzýva zdravotníkov, aby sa dali zaočkovať proti pandemickej chrípke

Prvých 30.000 dávok pandemickej vakcíny je už vo fakultných nemocniciach, dnes sa začala distribúcia ďalších 10.000 dávok do ostatných nemocníc a zdravotníckych zariadení na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto vyzýva všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby sa nechali proti pandemickej chrípke zaočkovať. Viac informácií ...

16.12.2009

ČR: Očkovanie proti chrípke viazne

Očkovanie proti prasacej chrípke neprebieha v Českej republike tak, ako ministerstvo zdravotníctva očakávalo. Napriek tomu, že v krajine je vyše 160.000 vakcín, očkovať sa doteraz nechalo iba 30.175 chronicky chorých pacientov a členov personálu nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva to však interpretuje opačne. "Z prvých overených dát určite nevyplýva nezáujem vybraných skupín chronicky chorých pacientov o očkovanie," uviedlo ministerstvo. Rezort zdravotníctva a Bezpečnostná rada štátu v decembri rozšírili okruh osôb, ktoré sa môžu nechať bezplatne očkovať o chronicky choré deti staršie ako desať rokov. Uvažuje sa o sprístupnení očkovania aj pre deti od pol roka veku a o záujemcov, ktorí nespadajú do žiadnej kategórie, pre ktorú je očkovacia látka vyčlenená. Podľa informácií, ktoré prichádzajú od lekárov a z vakcinačných centier vo veľkých českých nemocniciach, očkovanie proti prasacej chrípke odmieta až polovica vážne chorých pacientov aj veľká časť zdravotníkov. Česká republika si objednala milión očkovacích dávok. Tie budú prichádzať až do marca. Ďalšia veľká zásielka asi 70.000 protichrípkových vakcín sa očakáva na začiatku januára. Chrípke A(H1N1) v ČR doteraz podľahlo už 38 ľudí. Tento týždeň boli potvrdené štyri nové prípady.

Maďarsko: Počet úmrtí súvisiacich s novou chrípkou stúpol na 37

Počet úmrtí, ktoré je možné spájať s nákazou vírusu chrípky A(H1N1), stúpol v Maďarsku na 37. Podľa tlačovej agentúry MTI o tom dnes informoval šéf Úradu centrálnej zdravotnej služby a hlavného lekára v Maďarsku (ÁNTSZ) Ferenc Falus. Posledným prípadom bol 74-ročný muž na severe Maďarska, u ktorého jednoznačne dokázali nakazenie vírusom novej chrípky. Predchádzajúci týždeň zaznamenali 13 prípadov úmrtí; medzi nimi bolo aj prvé dieťa, ktoré malo 11 rokov a trpelo ochorením nervového systému. Ako Falus povedal, v súčasnosti ošetrujú na jednotkách intenzívnej starostlivosti štyri nakazené tehotné ženy, ktoré sú napojené na umelé dýchanie. S príznakmi chrípky minulý týždeň navštívilo lekára 46.000 osôb, čo je oproti predchádzajúcemu týždňu 6,7-percentný nárast; 80 percent z nich bolo vo veku do 35 rokov. Oficiálne potvrdili doposiaľ 1484 prípadov nakazení vírusom novej chrípky.

Vakcíny, ktoré sa sťahujú z amerického trhu, Slovensko nekúpilo

Vakcíny od Sanofi Pasteur, ktoré americké úrady nariadili stiahnuť z trhu, nie sú tie, ktoré zakúpilo Slovensko na očkovanie proti novej chrípke typu A(H1N1). Ako pre TASR objasnila komunikačná manažérka spoločnosti Beáta Kujanová, spomínané vakcíny sa vyrábajú iba pre americký trh a sú určené na imunizáciu detí od šesť mesiacov do troch rokov. "Vakcína sa používa na očkovanie iba v USA, nejde o vakcínu Panenza, ktorá bola dovezená na Slovensko," povedala. Priblížila, že v prípade vakcín pre USA výrobca zistil ľahko znížený titer látok, čo by mohlo znamenať, že by vakcína mohla mať slabšiu účinnosť ako deklarovanú. Výrobca preto stiahol štyri šarže tejto očkovacej látky. "Deti, ktoré boli prvou dávkou tejto vakcíny očkované, dostanú druhú dávku z inej šarže, ktorá zabezpečí dostatočnú imunitu. V žiadnom prípade tu nejde o akékoľvek zníženie bezpečnosti alebo imunitnej odpovedi po očkovaní," zhrnula. Vláda SR odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko v tomto smere vychádzalo z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zabezpečilo vakcíny pre 20 percent populácie. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu, ako aj pre rizikové skupiny populácie. Slovensko za jednu očkovaciu látku zaplatí 7,60 eura (229 Sk), pričom si ich objednalo milión. Cena zahŕňa dovoz, distribúciu ku konečným odberateľom, striekačku a ihlu. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo už vyše 800 prípadov nakazenia novou chrípkou. Pandemický vírus sa tiež zistil u takmer dvoch desiatok ľudí, ktorí zomreli za posledné týždne. Prvým pacientom, ktorý sa novou chrípkou nakazil, bol v SR 37-ročný muž. Ten v máji po návrate z USA preniesol vírus aj na svojho 8,5-mesačného syna. Svetová zdravotnícka organizácia ešte v júni vyhlásila v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

LIPTÁK: Slováci nemajú o očkovanie veľký záujem

Očkovanie proti chrípke nie je nič nepríjemné, Slováci však oň nemajú veľký záujem. "Slovensko je problematická krajina. O očkovanie ako také vo všeobecnosti nie je záujem," povedal pre TASR prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Lipták. Dodal, že o očkovanie má záujem len 10 až 12 percent Slovákov, pričom ide o "absolútne jednoduchý" akt, s ktorým majú lekári dlhoročné skúsenosti. Ľudia však napriek tomu vakcinácii "nefandia". V súvislosti s očkovaním proti pandemickej chrípke A(H1N1) uviedol, že ide o snahu lekárov chrániť populáciu pred touto atypickou chrípkou. Anomálna je podľa neho v tom, "že sa nezačala v chrípkovej sezóne, koncom septembra, v októbri, tak ako každá slušná chrípka, ale ona začala už niekedy pred letom". Dodal, že vzhľadom na atypickosť novej chrípky sa dá očakávať, že ochorenie bude pokračovať aj po chrípkovej sezóne. "Je nevypočítateľná," uzavrel. Lipták zároveň predpokladá, že sa proti tejto chrípke príde dať zaočkovať "možno 80 percent ľudí".

Maďarsko: Lekári bojujú o život tehotnej ženy nakazenej novou chrípkou

Lekári vo východomaďarskej Nyíregyháze bojujú o život 26-ročnej tehotnej ženy nakazenej vírusom typu A(H1N1). Podľa dnešného vydania regionálneho denníka Kelet-Magyarország sa lekári rozhodli cisárskym rezom priviesť na svet jej šesťmesačný plod. Žena s vážnym zápalom pľúc leží na jednotke intenzívnej starostlivosti nemocnice Andrása Jósu, je napojená na umelé dýchanie. Stav pacientky označili lekári za stabilizovaný. Stav dievčatka, ktoré váži 1,2 kg, sa priebežne zlepšuje. Podľa vyjadrenia príbuzných ženu hospitalizovali 7. decembra. Na základe kontroverzných vyjadrení o očkovaní nebola zaočkovaná vakcínou proti vírusu novej chrípky.

15.12.2009

USA: Sťahujú stotisíce vakcín proti novej chrípke od firmy Sanofi Pasteur

Americké zdravotné úrady sťahujú stovky tisíc očkovacích dávok proti novej chrípke H1N1 od francúzskej farmaceutickej firmy Sanofi Pasteur. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP) testy odhalili, že vakcína od spoločnosti nemusí byť dostatočne silná, aby uchránila pred vírusom novej chrípky. Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky uzatvorila zmluvu na dodávku vakcín s rovnakou firmou. Americké centrum UCPC nariadilo dnes lekárom stiahnuť z obehu 800.000 dávok vakcíny. Dávky boli určené pre mladé deti vo veku od šiestich mesiacov do troch rokov. Zdravotníci odporúčajú, aby deťom uvedenej vekovej kategórie boli podané dve dávky v mesačnom rozpätí. Nie je známe koľko dávok bolo už podaných. Podľa CDCP opätovná vakcinácia nie je potrebná. Prvotné testy stiahnutej zásielky vakcín preukázali dostatočné množstvo účinnej látky. Následnými testami sa však ukázalo, že účinok časom vyprchal.

ČR: Chrípka má 35. obeť

Prasacia chrípka v kombinácii so zápalom pľúc a zanedbanou liečbou si v Česku vyžiadala život 39-ročného muža. Prípad, ktorý dnes potvrdila nemocnica v juhočeskom Jindřichovom Hradci, je v Česku od októbra už 35. úmrtím na chrípku A (H1N1). „Muž sa do nemocnice dostal už v pomerne vážnom stave,“ konštatoval riaditeľ nemocnice Jan Mlčák s tým, že pacient bol izolovaný na oddelení ARO. Na konci minulého týždňa hlavný český hygienik Michael Vít konštatoval, že počet prípadov chrípky a respiračných ochorení v Česku klesá, ale je veľa prípadov komplikovaného priebehu chrípky. Najčastejšou komplikáciou je zápal pľúc.

WHO: Prvá vlna prasacej chrípky má v západnej Európe vrchol za sebou 

Predovšetkým v západnej Európe má prvá vlna takzvanej prasacej chrípky podľa názoru Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vrchol už za sebou."Vo väčšine krajín tu registrujeme pokles počtu nových ochorení," uviedol dnes pre nemeckú agentúru DPA v Ženeve hovorca WHO Gregory Hartl. Súčasne však varoval pred domnienkami, že "to najhoršie je už za nami". "Chrípka prichádza vo vlnách," zdôraznil a dodal, že tú jednu sme prečkali, ďalšie však môžu nasledovať. Na ilustráciu uviedol príklad Francúzska, ktoré už pred mesiacmi zaznamenalo kulmináciu počtu ochorení, avšak po dočasnom poklese tam opäť registrujú veľké počty ochorení.Napriek tomu WHO v uplynulom týždni adresovala značnej časti Európy mierne pozitívne posolstvo, ktoré sa týkalo Belgicka, Holandska i Nemecka, Islandu a Írska, ale aj Portugalska, Španielska, či Talianska.Chrípka, ktorej výskyt na severe kontinentu zostáva vysoký, smeruje podľa slov hovorcu WHO smerom na východ. Treba vyčkať na to, aký vplyv bude mať na jej ďalšie pôsobenie súčasná vlna mrazivého počasia v strednej Európe, poznamenal Gregory Hartl.

Rovný: Vakcína proti chrípke A(H1N1) je účinná a bezpečná

Vakcína proti pandemickej chrípke A(H1N1), ktorá bola vybraná pre Slovensko, je podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného bezpečná a účinná. Vyhlásil to na dnešnom krátkom brífingu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR tesne predtým, čo sa dal ako prvý Slovák látkou zaočkovať. Dodal, že nevidí dôvod očkovacej látke nedôverovať, keďže 95 - 98 miliónov Američanov sa ňou už dalo zaočkovať, rovnako ako občania v šiestich krajinách Európskej únie. "Je to očkovacia látka, ktorá je účinná, bezpečná," povedal Rovný. Informoval tiež o súčasnom stave chrípky na Slovensku. "Do 14. decembra bolo zistených 860 prípadov novej chrípky A(H1N1). Najviac potvrdených prípadov pandemickej chrípky bolo v Bratislavskom kraji (396)," priblížil Rovný s tým, že najviac sú postihnuté osoby od 15 do 45 rokov. "Vzrastá aj počet školopovinných detí," upozornil. Zároveň dodal, že od začiatku chrípkovej sezóny zomrelo 17 pacientov, u ktorých bol zistený vírus novej chrípky. Avšak iba u troch bola chrípka A(H1N1) určená ako prvotná príčina úmrtia. Doplnil tiež, že vrchol chrípkovej sezóny sa očakáva na prelome januára a februára. Dovtedy je podľa Rovného stále ešte čas dať sa zaočkovať. Všetky pokyny by mali byť podľa neho na internetovej stránke úradu a vyzývať na očkovanie by mali samotní lekári, ale napríklad aj obce prostredníctvom miestneho rozhlasu.Vedúci Odboru epidemiológie ÚVZ SR Ján Mikas pripomenul, že na Slovensko už prišlo prvých 30.000 kusov očkovacej látky. Do konca roka sa očakáva ďalších 20.000 a v priebehu januára 500.000 kusov vakcíny. Ako ďalej uviedol, prví budú očkovaní pacienti, ktorí patria do rizikovej skupiny. "Vláda SR odsúhlasila vybrané rizikové skupiny, do ktorých patria zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, chronickí pacienti, deti od šiestich mesiacov do troch rokov a osoby, ktoré zabezpečujú chod štátu," vymenoval Mikas s dodatkom, že očkovať budú všeobecní lekári pre deti a dorast a všeobecní lekári pre dospelých. Informoval tiež, že vakcíny sa rozdistribuujú najskôr do fakultných nemocníc a potom do ostatných. Podľa lekára Petra Liptáka, ktorý dnes v priestoroch ÚVZ SR zaočkoval okrem hlavného hygienika aj niekoľko z prítomných novinárov, je dobré, ak je vakcína určená iba pre rizikové skupiny. "Je to pandemická vakcína, nebola zakúpená pre celú populáciu, iba pre rizikové skupiny s tým, že pokiaľ tá vakcína bude stáť, tak sa to možno nejako operatívne upraví a ponúkne sa, tak ako to bolo v Maďarsku. Je možné množstvo modelov," povedal pre TASR Lipták.

14.12.2009

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny proti pandemickej chrípke

Na Slovensko dnes dorazilo prvých 30.000 vakcín proti novému vírusu chrípky typu A(H1N1). Ďalších 20.000 očkovacích látok by malo prísť do konca roka. "Ďalšia dodávka v približnom objeme 400 až 500 tisíc dávok bude zrealizovaná v priebehu januára budúceho roka a posledná dodávka z celkového objemu milión vakcín do konca februára," informovala TASR Beáta Kujanová z farmaceutickej spoločnosti Sanofi Pasteur, s ktorou Správa štátnych hmotných rezerv uzatvorila zmluvu na dodávku vakcín. Priblížila, že vakcínu už zaregistroval aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Vláda SR odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko v tomto smere vychádzalo z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zabezpečilo vakcíny pre 20 percent populácie. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu, ako aj pre rizikové skupiny populácie. Minister zdravotníctva Richard Raši sa neobáva prípadného nedostatku vakcín, lebo ako poznamenal, pravdepodobne sa mnohí z tých, ktorým sa vakcinácia odporučí, rozhodnú podobne ako v Európe nezaočkovať. Na poslednom rokovaní kabinetu (9.12.) pritom deklaroval, že v prípade potreby sa sám nechá zaočkovať, aby tak zvýšil záujem o vakcíny. Slovensko za jednu očkovaciu látku zaplatí 7,60 eura (229 Sk), pričom si ich objednalo milión. Cena zahŕňa dovoz, distribúciu ku konečným odberateľom, striekačku a ihlu. Proces nákupu vakcín kritizovala SDKÚ-DS pre jeho prepojenie na poslanca SNS Štefana Zelníka cez jeho asistenta, zástupcu v SR firmy, ktorá vakcíny dodá. Koaličný zákonodarca konštatoval, že ovplyvňovanie z jeho strany neprichádza do úvahy. Opozícii sa tiež nepáčil neskorý termín dodávky vakcín, ani ich cena. Podľa Sanofi Pasteur tá je plne v súlade s medzinárodným cenami. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo už vyše 800 prípadov nakazenie sa novou chrípkou. Pandemický vírus sa tiež zistil u takmer dvoch desiatok ľudí, ktorí zomreli za posledné týždne. Prvým pacientom, ktorý sa novou chrípkou nakazil, bol v SR 37-ročný muž. Ten v máji po návrate z USA preniesol vírus aj na svojho 8,5-mesačného syna. Svetová zdravotnícka organizácia ešte v júni vyhlásila v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: