Vyzýva zdravotníkov, aby sa dali zaočkovať proti pandemickej chrípke

Prvých 30.000 dávok pandemickej vakcíny je už vo fakultných nemocniciach, dnes sa začala distribúcia ďalších 10.000 dávok do ostatných nemocníc a zdravotníckych zariadení na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto vyzýva všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby sa nechali proti pandemickej chrípke zaočkovať.

Dôvodom je podľa úradu fakt, že zdravotnícki pracovníci sú jednou z najrizikovejších skupín. Sú totiž v kontakte s chorými ľuďmi a existuje vysoké riziko, že sa od nich nakazia. Navyše chorí alebo infikovaní zdravotníci môžu pandemickou chrípkou nakaziť svojich kolegov či pacientov. "Ak zdravotnícki pracovníci ochorejú na pandemickú chrípku v čase pandémie a budú musieť zostať doma, budú chýbať v práci, keď ich pacienti najviac potrebujú," konštatuje ÚVZ SR. V ďalšej etape bude prebiehať očkovanie tehotných žien a osôb s vybranými chronickými ochoreniami. Ako prvý sa dal pandemickou vakcínou proti chrípke na Slovensku zaočkovať hlavný hygienik SR Ivan Rovný. "Cítim sa vynikajúco. Čo sa týka môjho zdravotného stavu po aplikácii vakcíny, osobne som žiadne reakcie nemal. Nezaznamenal som ani bolesť v mieste vpichu. Veľmi dôležité je dbať na to, aby vakcína bola správne aplikovaná a na správnom mieste," uviedol tri dni po očkovaní.

Úrad zdôrazňuje, že verejnosť sa očkovania nemusí báť, nakoľko očkovacia látka je účinná a bezpečná. Zároveň je očkovanie najefektívnejším spôsobom ako toto ochorenie nedostať. "V priebehu očkovania pandemickou vakcínou očakávame nežiaduce účinky porovnateľné s nežiaducimi účinkami očkovania proti sezónnej chrípke," konštatuje úrad. Tie chce zároveň ÚVZ SR v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv sledovať.

V USA stiahli štyri šarže vakcíny pre deti proti pandemickej chrípke A(H1N1) z distribúcie. Dôvodom bola ich možná nižšia účinnosť. "Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) a Centrum pre kontrolu potravín a liekov (FDA) sa však zhodli, že tento pokles účinnosti nemá za následok významné zníženie imunitnej odpovede u ľudí, ktorí dostali vakcínu a neexistuje žiadne bezpečnostné riziko," konštatuje v tejto súvislosti úrad. Deti, ktoré už boli v USA zaočkované, tak nie sú ohrozené a nemusia byť znovu vakcinované. Spomínaná vakcína sa vyrába iba pre americký trh a na Slovensku sa nenachádza.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: