Lekári-špecialisti majú obavy, že nebudú môcť predpisovať účinné lieky

Súkromní lekári - špecialisti majú obavy, že nebudú môcť liečiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia či ústavy a predpisovať pre pacienta tie najvhodnejšie a najúčinnejšie lieky. Tvrdí to prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andrej Janco. Ako uviedol dnes na tlačovej konferencii v Košiciach, zdravotné poisťovne dostali menej peňazí ako obvykle a hľadajú teraz zdroje vo vnútri systému. Začali robiť kontroly na dodržiavanie preskripčných predpisov a žiadajú od lekárov náhrady za drahšie lieky, ktoré nie sú na indikačných zoznamoch. Poisťovňami požadované náhrady pritom siahajú až do takých súm, ktoré môžu byť pre lekárov likvidačné.

Janco tvrdí, že špecialisti nepochybili a nie sú ochotní platiť. Chybu vidia v systéme zdravotníctva. Podľa neho často sa stáva, že lekári, primári a prednostovia štátnych zdravotníckych zariadení nastavia pacienta na drahý liek, ktorý získavajú ako vzorku od farmaceutických firiem a pacient si ho potom žiada aj v ambulantnej starostlivosti. Zamedziť je podľa prezidenta SLÚŠ potrebné aj lobingu farmaceutických firiem vo vzťahu k lekárom, ktoré často využívajú školiace podujatia iba na propagáciu liekov. V neposlednom rade, ako zdôraznil, by pomohol situáciu riešiť inštitút zdravotného pripoistenia, z ktorého by sa potom drahší liek hradil.

Janco nevidí problém v politickej rovine, ale ako systémovú chybu. Chce o tom rozvíriť odbornú i laickú diskusiu a hľadať riešenia, v opačnom prípade môžu na to doplatiť pacienti. "Ústava zaručuje občanovi starostlivosť na úrovni doby, ale sublegislatívne normy mu ju odopierajú," tvrdia lekári - špecialisti s tým, že lacnejšie generické lieky, najmä staršej generácie nie sú vždy plnohodnotnou náhradou originálu. So svojimi návrhmi na riešenie problému už oboznámila SLÚŠ aj ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho, ktorý sa podľa nej k problému postavil ústretovo. "Ak je pravda, čo Janco hovoril, je to etický problém niektorých farmaceutických firiem, ale aj lekárov. Počkáme si, lebo mi dal nejaké návrhy, ktoré si musím preštudovať. To, čo navrhli, si pozrieme, zhodnotí to rezortný odbor vzdelávania a pozrieme sa, ako to je so súčasnou legislatívou. Pokiaľ to bude mať racionálne jadro a prínosy, tak sa do toho pustíme," uviedol dnes pre TASR Raši.

Poisťovne, ako informoval Janco, zatiaľ urobili kontroly len u psychiatrov, ale nevylučuje, že na rad môžu prísť aj ďalší špecialisti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: