Výstavou Betlehemy začína projekt na pomoc detskej onkológii

Pomôcť Národnému registru darcov kostnej drene SR pri rozširovaní databázy darov je cieľom projektu Dreň pre detskú onkológiu, ktorý začala dnes Spoločnosť detskej onkológie Košice (SDOK) spolu s Detskou fakultnou nemocnicou (DFN).

"Pre liečbu niektorých malých pacientov je nevyhnutná transplantácia krvotvorných buniek. Je to často jediná šanca, prinášajúca nádej na zdravý a plnohodnotný život. Nájsť vhodného darcu ale nie je jednoduché a iba máloktorí pacienti majú šťastie, že nájdu vhodného darcu vo vlastnej rodine," uviedla dnes na tlačovej konferencii jedna z iniciátoriek projektu, lekárka Jaroslava Feketeová. Keďže v praxi, ako zdôraznila, sú problémy s hľadaním vhodných darcov, kolektív zdravotníckych pracovníkov Oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN sa rozhodol pripraviť počas celého roka 2010 sériu projektov, vďaka ktorým chcú získať finančné prostriedky na vyšetrenie a registráciu nových darcov.

Prvým z nich je dnes otvorená výstava Betlehemy z približne stovky výtvarných prác detských onkologických pacientov a ich priateľov v košickej Rotunde na Zbrojničnej ulici. Vybrané exponáty počas nasledujúcich akcií vydražia a získané peniaze poukážu registru. Jedno vyšetrenie pred zaradením darcu do databázy stojí totiž 300 eur (9037 Sk).

Organizátori zbierky chcú finančné prostriedky pre register získavať prostredníctvom dobrovoľných príspevkov, predajom a dražbou výrobkov malých onkologických pacientov a ich priateľov, zaslaním SMS na určené číslo a predajom výrobkov a nákupom v obchodoch označených symbolom projektu. Aktuálne informácie o prebiehajúcich aktivitách budú postupne zverejňovať aj na web stránkach DFN Košice a SDOK www.dnkosice.sk a www.detskaonkologia.sk. Národný register darcov kostnej drene SR, ktorý zriadili v roku 1995, v súčasnosti síce eviduje takmer 1300 darcov, niekoľko desiatok z nich však iba čaká na vyšetrenie transplantačných znakov, na základe ktorého môžu byť zaradení do slovenskej a tiež do medzinárodnej databázy dobrovoľných darcov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: