Pozor na úrazy počas Vianoc i rybacie kostičky!

Počas Vianočných sviatkov ošetria lekári vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice každoročne niekoľko stoviek pacientov. Najviac ich obyčajne vyhľadá pomoc internistov kvôli kolapsom, problémom s vysokým krvným tlakom, ale i pre rôzne cievne a tráviace ťažkosti, či otravu alkoholom. Plné ruky práce majú aj úrazoví chirurgovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia v domácnosti a zlomeniny po páde na klzkom chodníku. Na ošetrenie prichádzajú aj deti s rôznymi zlomeninami či pomliaždeninami v dôsledku zimných radovánok. Lekári sa príležitostne stretávajú aj s raritnejšími úrazmi, akým je napríklad zlomená stehenná kosť po pošmyknutí sa na obale z rozbaleného darčeka... Traumatológovia preto pred blížiacimi sa sviatkami varujú – ponáhľajte sa pomaly! Radia tiež opatrne narábať s ostrými predmetmi, otvoreným ohňom a horúcimi pokrmami. Obozretnosť je namieste aj pri iných činnostiach a nielen počas samotných sviatkov.

„Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien alebo pri pílení či ozdobovaní vianočného stromčeka. Stretávame sa aj s prozaickejšími prípadmi – obeťami dopravných nehôd, ku ktorým dochádza veľakrát celkom zbytočne. Neraz stačí iba trochu spomaliť a robiť všetko s väčšou rozvahou,“ poznamenáva zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Theodoz Molčányi.

Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle, ústach, alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ zaznamenávajú sporadicky takéto prípady aj v priebehu roka, ale viac ich je zvyčajne počas Vianoc. „Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže kostičky z kapra sú ostré, namieste je naozaj opatrná konzumácia, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. Keď kostička uviazne v hrdle, lepšie je nepokúšať sa ju vytiahnuť sám, ale vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc., ktorý radí veľkú opatrnosť predovšetkým u detí. Menším deťom vôbec neodporúča dávať pokrmy z rýb, pretože sa pri vyberaní zapichnutej kostičky v hrdle musia pred zákrokom uspať.

Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová

Dátum zverejnenia: