Vyššie mzdy pre pracovníkov neštátnych nemocníc v tomto roku nebudú

Zvyšovania platov sa zdravotnícki a nezdravotnícki pracovníci v neštátnych nemocniciach už v tomto roku pravdepodobne nedočkajú. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay pre TASR priblížil, že zväz sa snaží vyrokovať nové dodatky ohľadne zvyšovania od 1. januára budúceho roku. Ako však objasnil, výsledok bude závisieť od rokovaní medzi Asociáciou nemocníc Slovenska a najväčšou štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktoré sa uskutoční asi v polovici januára.

Odborári pôvodne požadovali v tomto roku navýšenie o desať percent, vzhľadom na súčasnú finančnú a hospodársku krízu však chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o minuloročnú mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa odbory s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) a s Asociáciou fakultných nemocníc (AFN) nedohodli na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, dostali sa rokovania po sprostredkovateľoch pred rozhodcov. Ten v prípade neštátnych nemocníc rozhodol, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. V prípade nezdravotníckeho personálu mali mzdy narásť dva razy o tri percentá. Prvá fáza zvyšovania mala pritom prebehnúť už v septembri, ďalšia mala nasledovať v marci 2010. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. V niektorých bodoch bola zmluva podľa asociácie protiprávna a v rozpore so Zákonníkom práce.

Záverečný verdikt ohľadne zvyšovania platov zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov vyniesol rozhodca aj v prípade AFN. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie by sa malo podľa rozhodnutia uskutočniť aj v júni budúceho roku. Platy v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa zvyšovali dvakrát o desať percent v roku 2006, a o desať percent aj v nasledujúcich dvoch rokoch. "Základné platy sa upravovali až o 40 percent a v tých malých a stredných nemocniciach to stále pokulhávalo," zdôraznil v novembri Szalay. Poznamenal tiež, že za obdobne náročne vykonávanú prácu by mala byť obdobne porovnateľná výška odmeny, čo sa však na Slovensku nedeje. V tejto súvislosti tiež upozornil, že sa nedá vylúčiť ďalšia fluktuácia zamestnancov a môže vzniknúť problém s dodržaním personálnych normatívov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: