Intímna hygiena

Intímna hygiena
Zdroj: bigstockphoto.com

Pre každú ženu je veľmi dôležité starostlivo dodržiavať intímnu hygienu. Intímna hygiena prispieva k pocitu zdravia, k spokojnosti s vlastným telom a ku zdravému sexuálnemu životu.

Intímna hygiena je súčasť celkovej hygieny a v žiadnom prípade sa nesmie zanedbávať. Ak ženy venujú svojim intímnym partiám dostatočnú pozornosť, môžu predchádzať nepríjemným gynekologickým problémom, ako je svrbenie, pálenie, výtok a zápal pošvovej sliznice.

Kvôli prevencii týchto nepríjemných ochorení je dôležité zoznámiť sa s prirodzenými pošvovým prostredím, pretože pošvový ekosystém je veľmi ľahko zraniteľný.

V normálnej pošvovej flóre je prítomné široké spektrum mikróbov, ktoré sú závislé od pošvovej sliznice. Pošva poskytuje týmto mikroorganizmom vhodné fyzikálne a chemické prostredie pre ich život a rast. Mikrobiálne osídlenie vytvára s pošvovou sliznicou ekosystém (prostredie), ktorý je v dynamickej rovnováhe. Zmeny v pošvovom prostredí sú nasledované zmenami v mikrobiálnom osídlení pošvy a to v zmysle množstva a druhu jednotlivých baktérií. Bakteriálne osídlenie pošvy prináša výhody pre svojho hostiteľa, lebo minimalizuje možnosť kolonizácie pošvy exogénnymi (vonkajšími) organizmami, ktoré môžu vyvolať zápal pošvy, horného genitálneho traktu a aj močových ciest.

Najdôležitejšoui súčasťou vaginálnej flóry je Lactobacillus vaginalis (doderleinov laktobacil). Laktobacil sa podieľa na premene glykogénu(cukru) na kyselinu mliečnu a tým udržuje kyslosť pošvy, ktorá zastavuje rast mnohých mikroorganizmov.

Každodenná intímna hygiena

Je veľmi dôležité osvojiť si základné hygienické návyky, ako je spôsob a početnosť umývania genitálu a spôsob používania toaletného papiera po použití WC. Po použití toalety netreba zabúdať, že správne utieranie je spredu dozadu. Od konečníka sa črevné baktérie môžu veľmi rýchlo dostať do pošvy a spôsobiť nepríjemnú infekciu. Nie je vhodné umývanie genitálií klasickým mydlom, lebo mení pH pošvy a tým vlastne škodí. Napomáha tak osídleniu pošvy patogénnymi baktériami – t. j. baktériami, ktoré spôsobujú zápal. Genitálie je potrebné umývať dva krát denne a na to sú najvhodnejšie gély na intímnu hygienu, ktoré majú kyslé pH a tak nenarušujú kyslosť vaginálnej sliznice a jej obranyschopnosť. Samozrejme, že existujú situácie, keď sa treba umyť častejšie, ale sprcha po každom použití WC nie je potrebná. Dôležité je dobré osušenie, lebo vlhké a zaparené prostredie je vstupnou bránou infekcie.

Výplachy pošvy

Výplach pošvy je možné použiť, ak žena vie, že by mohla očakávať problémy. Sú to situácie ktoré ohrozujú rovnováhu pošvového prostredia – napríklad zotrvávanie v mokrých plavkách, plávanie v chlórovanom bazéne, nechránený pohlavný styk, lebo ejakulát je zásaditý a narušuje kyslé pošvové prostredie. Preventívne sa dá zasiahnuť tak, že žena použije výplach pošvy s dezinfekčným pôsobením, s obsahom kyseliny mliečnej alebo s obsahom tee tree oil-u, či aloe vera. Sú to voľne predajné prípravky, ktorými žena preventívne predchádza rozvinutiu zápalu pošvy.

Depilácia intímnych partií

Nespôsobuje žiadny problém, ale nie je vhodné používať žiadne agresívne mydlá alebo gély na holenie. Oholenú pokožku nemožno ošetrovať prípravkami s obsahom alkoholu. Vhodné sú pleťové mlieka na citlivú pokožku, lebo pleť je po holení citlivejšia ako inokedy.

Spodná bielizeň

Bielizeň zohráva veľkú úlohu pri udržaní intímneho zdravia. Nie sú vhodné príliš tesné, silonové nepriedušné nohavičky, ktoré spôsobujú prehriatie a zaparenie a tým vytvárajú prostredie vhodné na vznik infekcie. Samozrejme, že nie je potrebné vynechať obľúbené tango nohavičky, ale nie je vhodné používať ich stále. Podstatný pri výbere spodnej bielizne je aj výber materiálu, najvodnejší je prírodný materiál , hlavne bavlna. Zásadná je otázka výmeny bielizne. Tá sa mení denne, alebo tak často, ako je to potrebné, teda vždy, keď sa znečistí, po športe, po každom sprchovaní. Domnienka, že nohavičky, ktoré nevyzerajú špinavé, sú čisté a možno si ich obliecť znova, je mylná.

Životný štýl a nevhodné návyky

Životný štýl vo veľkej miere vplýva na intímnu hygienu ženy. Patrí sem spôsob obliekania – tesné nepriedušné oblečenie, umelé vlákna, vlhké oblečenie: typy odevu, ktorý môže spôsobiť intímne ťažkosti. Častosť kvasinkového zápalu pošvy ovplyvňujú sladké jedlá a aj nadváha. Promiskuitné správanie ženy zvyšuje ohrozenie jej zdravia hlavne v oblasti genitálií. Na intímne zdravie vplýva aj psychický stres a pracovné prostredie.

Potravinové doplnky

Sú to probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na zloženie a aktivitu črevnej mikroflóry. Črevná mikroflóra fyziologicky osídľuje hrubé črevo a tým bráni usadeniu a premnoženiu patogénnych mikroorganizmov a vzniku črevných a pošvových infekcií. Probiotiká sú živé baktérie (najznámejšie sú laktobacily a bifidobaktérie), používané sú ako potravinové doplnky. Prebiotiká sú nestráviteľné potravinové doplnky, ktoré prednostne stimulujú rast a množenie laktobacilov a bifidobaktérií v čreve.

Poznať svoje telo

Sekrécia z pošvy je prirodzenou súčasťou fungovania ženského tela. Už v puberte žena spoznáva, ako sa sekrécia z pošvy mení počas menštruačného cyklu. Je dôležité spoznať, čo je prirodzená sekrécia a aký je výtok spôsobený infekciou a zápalom.

Ak už vnikne problém

V takom prípade netreba skúšať samoliečbu a rady cez internet, či ľudové recepty. Včasná návšteva gynekológa znamená, že problémy budú skoro diagnostikované a aj správne liečené.

Autor článku: MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: