Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 21. - 30. decembra

30.12.2009

Maďarsko: Na následky novej chrípky zomreli ďalší dvaja muži

Tridsaťročný muž, zamestnanec Markusovszkého nemocnice v maďarskom Szombathelyi, zomrel v utorok na intenzívnom oddelení tejto zdravotníckej inštitúcie na následky chrípky typu A(H1N1). V ten istý deň tam aj 93-ročný obyvateľ obce Őriszentpéter. S odvolaním sa na lekárske zdroje to dnes oznámila agentúra MTI. Celkový počet obetí novej chrípky tak v Maďarsku stúpol na 39. Mladý muž, ktorý predtým nemal väčšie zdravotné problémy, mohol dostať ochrannú vakcínu proti vírusu H1N1 bezplatne, ale túto možnosť nevyužil. Podľa internetového vydania regionálnych novín Vas Népe sa zamestnanec szombathelyskej nemocnice s príznakmi chrípky hlásil u svojho obvodného lekára pred dvomi týždňami.

29.12.2009

V Rumunsku pribúda obetí novej chrípky

Už viac ako 50 mŕtvych má v Rumunsku na svedomí nová chrípka typu A (H1N1). Ako vyplýva z dnešnej informácie tamojšieho rezortu zdravotníctva, ktorú zverejnili v Bukurešti, na komplikácie spojené s tzv. prasacou chrípkou zomrelo v krajine už 52 osôb. Preukázateľne sa ňou infikovalo viac ako 5500 občanov. Prvé prípady novej chrípky registrovali v Rumunsku na sklonku mája. O pol roka neskôr sa začalo s bezplatným očkovaním v balkánskej krajine. Občania však k tejto možnosti pristupujú naďalej so značnou nedôverou.

WHO: Pandémia chrípky typu A(H1N1) ešte nedosiahla všade vrchol

Pandémiu chrípky typu A(H1N1) sa možno podarí zvládnuť až v roku 2011, uviedla dnes generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Chanová. Podľa nej je priskoro na vyhlásenie, že tzv. prasacia chrípka je celosvetovo za vrcholom. "Myslím, že musíme byť opatrní a sledovať vývoj pandémie počas najbližších šiestich až 12 mesiacov, kým vyhlásime víťazstvo," povedala v rozhovore pre ženevský denník Le Temps. Podľa šéfky WHO už epidémia vírusu H1N1 vyvrcholila v USA, Kanade a niektorých ďalších krajinách severnej pologule, ale nebolo to všade a zima je dlhá. Napríklad Afrika nezaznamenala nárast prípadov tejto chrípky. Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná evidencia, druhým, že tam nová chrípka ešte len vyvrcholí, domnieva sa Chanová. Upozornila tiež, že svet ešte stále nie je pripravený na boj s pandémiou vírusu iného typu chrípky - vtáčej H5N1. "Hovorím bez zaváhania: nie sú všetci pripravení. Naozaj dúfam, že svet nikdy nebude konfrontovaný s pandémiou vtáčej chrípky," uviedla lekárka, ktorá počas pôsobenia v Hongkongu bojovala s epidémiami vtáčej chrípky. Vírus H1N1 sa rozšíril do vyše 200 krajín, laboratórne bolo v súvislosti s ním potvrdených takmer 12.000 úmrtí, ale pravdepodobne bude trvať ešte dva roky, kým sa nám podarí stanoviť skutočnú bilanciu úmrtí na chrípku typu A(H1N1), dodala generálna riaditeľka WHO.

28.12.2009

ZDRAVIE: V uplynulom týždni bolo v SR potvrdených 31 prípadov chrípky A(H1N1)

V uplynulom týždni (21.-27.12.) bolo na Slovensku laboratórne potvrdených 31 prípadov pandemickej chrípky A(H1N1). Od začiatku pandémie bolo potvrdených 986 ochorení. Najviac prípadov zaznamenali v Bratislavskom (431) a v Nitrianskom kraji (148). Informoval o tom dnes Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pracovníci odboru epidemiológie zároveň pripomenuli, že v tomto kalendárnom týždni pokračovala na Slovensku distribúcia pandemickej vakcíny Panenza. Prostredníctvom určených lekárov zdravotníckych lôžkových zariadení a polikliník prebieha očkovanie zdravotníckych pracovníkov. Ako ďalej informovali, v 52. kalendárnom týždni zaevidoval úrad na Slovensku 13 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení s pneumóniou, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu, tzv. SARI. Tých bolo od 3. novembra do 24. decembra zaznamenaných celkovo 272 prípadov. Ochorenia boli podľa ÚVZ SR hlásené zo všetkých krajov. "Virologicky bolo zatiaľ vyšetrených 105 prípadov. Z toho u 84 prípadov sa zistil pandemický vírus A(H1N1)," spresnili pracovníci odboru epidemiológie s tým, že na Slovensku je zaevidovaných celkovo 32 úmrtí osôb, u ktorých bol izolovaný pandemický vírus A(H1N1). Pokiaľ ide o akútne respiračné ochorenia (ARO), tých bolo na Slovensku v 52. kalendárnom týždni hlásených 34.784, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 26 % menej. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v skupine 0 – 5 ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 % zo všetkých chorých na ARO. Najviac bolo hlásených sinusitíd, zvyšné komplikácie predstavovali pneumónie a otitídy. Ochorenia hlásili najviac lekári z Nitrianskeho a Žilinského kraja, najmenej z Bratislavského kraja. Z dôvodu zvýšenej chorobnosti na ARO bolo na Slovensku zatvorených 20 predškolských zariadení, 20 základných škôl a dve stredné školy. Pokles chorobnosti bol v 52. týždni zaznamenaný aj v súvislosti s chrípkou a jej podobnými ochoreniami. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom trpelo no chrípku a jej podobné ochorenia o 36,5 % menej ľudí.

24.12.2009

WHO: Na komplikácie spojené s novou chrípkou zomrelo už najmenej 11.516 ľudí

Najmenej 11.516 osôb zomrelo v celosvetovej relácii od jari na následky komplikácií spojených s novou chrípkou typu A (H1N1). Vyplýva to z najnovšej bilancie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú zverejnili v Ženeve krátko pred vianočnými sviatkami. Podľa webového portálu WHO to znamená takmer tisícku nových úmrtí spôsobených laboratórne potvrdeným vírusom tzv. prasacej chrípky od poslednej správy. Najviac postihnutou oblasťou zostáva naďalej Severná Amerika, kde si doteraz pandémia vyžiadala okolo 6600 obetí. Aj keď v USA registrujú už niekoľko týždňov pokles počtu ochorení chrípkového charakteru, počet zápalovitých ochorení pľúc je stále vyšší ako dlhodobý priemer. V Európe zomrelo v dôsledku komplikácií spojených s novou chrípkou už najmenej 2045 osôb. Vírus sa rozšíril do väčšiny krajín, predovšetkým v západnej časti kontinentu hovoria experti už o fáze po kulminácii prvej vlny pandémie, v krajinách strednej a východnej Európy tomu tak ešte nie je. Ochorenie vyčíňa však aj v Ázii, či na Blízkom východe, osobitne v Kazachstane, či Egypte, ale aj v ďalších štátoch.

23.12.2009

Francúzsko má za sebou prvý vrchol epidémie novej chrípky

Francúzsko má nepochybne za sebou prvý vrchol epidémie novej chrípky typu A(H1N1). Uviedla to dnes šéfka francúzskeho ministerstva  zdravotníctva Roselyne Bachelotová. V uplynulom týždni vyhľadalo pomoc zdravotníkov rádovo o státisíce osôb menej, ako tomu bolo v predchádzajúcom týždni. Podľa dostupných informácií vlna ochorení sa dotkla necelých 5,5 milióna občanov, 176 pacientov na následky komplikácií spojených s tzv. prasacou chrípkou zomrelo. Odborníci však upozorňujú, že vírusom A(H1N1) sa mohlo už nakaziť viac ako desať miliónov Francúzov, pretože nie všetci chorí vyhľadali pomoc lekárov. Vo Francúzsku zaočkovali doteraz 4,5 milióna ľudí, pričom nežiaduce vedľajšie účinky v ťažšej podobe registrovali v priemere v jednom z 2000 prípadov. Medzičasom sa z témy stáva vo Francúzsku politikum. Terčom kritiky sú vysoké náklady, organizácia očkovania, ako aj výzva na systematické poskytovanie preparátu Tamiflu chorým s chrípkovým ochorením.

22.12.2009

Rumunsko: Nová chrípka vyhasila už 37 životov

Počet obetí novej chrípky v Rumunsku sa zvýšil už na 37. Vyplýva to z dnešnej informácie tamojšieho rezortu zdravotníctva, ktorú zverejnili v Bukurešti. V uplynulých 24 hodinách vyhasli v balkánskej krajine ďalšie tri životy pacientov, ktorých sužovali okrem vírusu H1N1 aj iné ochorenia. Tzv. prasacou chrípkou sa v Rumunsku doteraz preukázateľne infikovalo takmer 5300 ľudí. Počet nových prípadov tohto ochorenia sa však v uplynulých dňoch mierne znížil, čo môže súvisieť s mrazivou vlnou počasia. Lokalitou s najväčším výskytom novej chrípky zostáva metropola krajiny Bukurešť. Od konca novembra zaočkovali vakcínou domácej výroby už viac ako 75.000 ľudí, populácia však sérum naďalej prijíma s výhradami a jej značná časť sa k očkovaniu neodhodlala.

Maďarsko: V zaočkovanosti proti novej chripke je údajne na treťom mieste

V uplynulom týždni zaznamenali v Maďarsku pokles nových prípadov ochorení chrípkového typu, informoval dnes na tlačovej konferencii v Budapešti minister zdravotníctva Tamás Székely. Podľa jeho slov sa Maďarsko vyšplhalo už na tretiu priečku v rebríčku európskych krajín podľa miery zaočkovanosti populácie, lepšie sú na tom iba vo Švédsku a v Holandsku. László Székely v tejto súvislosti zdôraznil, že osobne odporúča každému, kto tak ešte neučinil, aby sa dal zaočkovať proti novej chrípke. Z 10-miliónovej maďarskej populácie tak doteraz urobilo 26-27 percent občanov, v prípade školákov je to okolo 30 percent. Tamojšie zdravotníctvo má k dispozícii sérum vlastnej proveniencie, ktoré však nedisponuje odporúčaním orgánov Európskej únie a ktoré zrejme výrobca po uspokojení záväzkov na domácom trhu bude exportovať hlavne do tretích krajín. Na margo možných vedľajších účinkov vakcíny vedúca predstaviteľka Celoštátneho farmaceutického inštitútu Zsuzsanna Szepezdiová uviedla, že doteraz disponuje informáciami o 249 takýchto prípadoch s 586 nežiaducimi prejavmi (napríklad zvýšenou teplotou, horúčkou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, kašľom alebo tráviacimi problémami). Tamás Székely na to poznamenal, že ide o menej ako jedno promile všetkých zaočkovaných, takže vakcínu možno považovať za bezpečnú. Na tlačovej konferencii za účasti predstaviteľov hygienických orgánov odznelo aj, že treba rátať s druhou vlnou epidémie novej chrípky, ako aj s jej treťou vlnou v budúcej zimnej sezóne. Prirodzene, sa na sklonku februára môže, ako obvykle, výraznejšie zviditeľniť aj sezónna chrípka.

USA: Obamovcov zaočkovali proti chrípke typu A(H1N1)

Amerického prezidenta Baracka Obamu s manželkou Michelle zaočkovali proti chrípke typu A(H1N1), informovala v noci nadnes tlačová agentúra AP. Obamovci dostali vakcínu v pondelok, čo však Biely dom hneď nekomentoval. Prezident USA povzbudil aj ostatných ľudí, aby sa nechali zaočkovať. Vakcína je teraz v Spojených štátoch verejnosti k dispozícii. Ako povedal Obama, ľudia by mali vedieť, že vakcína je bezpečná. Dcéry amerického prezidentského páru, 11-ročnú Maliu a 8-ročnú Sashu, zaočkovali ešte v októbri.

21.12.2009

Srbsko: Doteraz zaznemenali 520 prípadov novej chrípky, z toho 41 smrteľných

Dovedna 520 prípadov nákazy novou chrípkou typu A(H1N1) identifikovali doposiaľ v Srbsku, pričom 41 prípadov sa skončilo smrťou. Informovala o tom dnes agentúra Tanjug s odvolaním sa na Milana Jovanoviča Batuta z ústavu verejného zdravia. Najčastejšou a hlavnou príčinou úmrtia nakazených chrípkou bola chronická cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia a obezita. Najviac prípadov novej chrípky zaznamenali v 50. týždni tohto roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: