USA: Štátne poistenie zrejme v záverečnom návrhu zdravotníckej reformy nebude

Demokrati zo Snemovne reprezentantov amerického Kongresu uviedli, že zo záverečného návrhu reformy zdravotníctva môže úplne vypadnúť verejné poistenie. Spoločný výbor snemovne a Senátu začne v januári pracovať na zjednotení dvoch verzií zákonov, z ktorých jeden verejné poistenie ponúkol a druhý nie. Návrhy okrem toho rozdielne riešili otázku platieb za umelé prerušenie tehotenstva, čo je ďalšia citlivá téma americkej politiky.

Pracovné skupiny oboch komôr pripravia nový legislatívny návrh, v ktorom musia spojiť hlavné body zákonov schválených v Snemovni reprezentantov a v Senáte. Keďže senátny návrh sa podarilo presadiť iba vďaka vylúčeniu verejného poistenia zo zákona, liberálni demokrati sa obávajú, že to isté sa stane aj so zjednoteným návrhom, ktorý musí byť opäť schválený v oboch komorách Kongresu. Otázka zavedenia verejného poistenia ako dostupnej alternatívy k drahým súkromným zdravotným poisteniam je už od spustenia reformného úsilia kontroverznou témou. Vstup štátu na trh so zdravotným poistením ostro odmietajú konzervatívni republikáni, nepáči sa však ani niektorým demokratom a nezávislým. Práve tí prispeli k vylúčeniu tohto opatrenia zo zákona schváleného krátko pred Vianocami v americkom Senáte. Druhou citlivou témou je umelé prerušenie tehotenstva. V tomto smere schválili kongresmani v snemovni veľmi prísny zákaz financovania potratov cez verejné poistenie a čiastočne aj cez súkromné. Senát naopak ponechal túto otázku v kompetencii jednotlivých amerických štátov, čo sa zrejme presadí aj v záverečnom návrhu zákona a vyvolá ostrý odpor sociálne konzervatívnejších politikov.

Politickí komentátori sa domnievajú, že konečný návrh bude mať bližšie ku konzervatívnej reforme z dielne Senátu. Ako pre televíznu stanicu CBS v nedeľu uviedol demokratický kongresman James Clyburn, liberáli odsúhlasia aj zákon bez verejného poistenia, pokiaľ vyrieši problém výrazného rastu cien privátneho poistenia. Zo zákona schváleného v Snemovni reprezentantov by sa podľa analytikov do záverečného návrhu mohol dostať spôsob financovania celej reformy. Ten rátal so zvýšením daní o 5,4 percenta pre domácnosti s ročným príjmom cez milión dolárov a cez 500.000 USD v prípade jednotlivcov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: