Británia: Tí, ktorí sa na Silvestra opijú, "by mali platiť za hospitalizáciu"

Nadmerné holdovanie alkoholu na Silvestra môže stáť britskú Národnú zdravotnú službu (NHS) až 23 miliónov libier (25,9 milióna eur). Uviedla to dnes zverejnená správa, ktorá odporúča, aby opitým ľuďom naúčtovali poplatok 532 libier (599 eur) za prijatie do nemocnice.

"Prehnané užívanie alkoholu v Británii dosahuje úroveň, keď už pre verejné zdravotníctvo predstavuje epidémiu," uviedla správa pravicovo orientovanej organizácie odborníkov Policy Exchange. Priame výdavky štátnom financovanej NHS, ktorá poskytuje Britom zdravotnú starostlivosť zdarma, dosahujú takmer tri miliardy libier ročne, pričom poplatky za prijatie osôb s otravou alkoholom do nemocnice sa za posledné desaťročie zdvojnásobili. Vláda by mala prehodnotiť celú svoju stratégiu v boji proti škodám, spôsobeným nadmerným užívaním alkoholu.

"Odporúčame, aby náklady za prijatie do nemocnice, kde sa pacient vyspí z otravy alkoholom, platili samotní jednotlivci, a nie NHS," uviedol Henry Featherstone, šéf organizácie Policy Exchange. "Tým, ktorých prijmú do nemocnice na menej než 24 hodín s akútnou otravou alkoholom, by mali naúčtovať tarifný poplatok NHS vo výške 532 libier," vysvetlil Featherstone. Uvedený poplatok by sa znížil tým ľuďom, ktorí si zaplatia náklady na kurz prevýchovy v užívaní alkoholu. Štatistiky britského ministerstva zdravotníctva potvrdzujú, že celkové zdravotnícke náklady súvisiace s nadmerným pitím alkoholu dosahujú ročne približne 2,7 miliardy libier (3,04 miliardy eur).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: