Tí, ktorí zmenili poisťovňu, musia do 8. januára vrátiť staré preukazy

Ľudia, ktorí v uplynulom roku zmenili zdravotnú poisťovňu (ZP), musia najneskôr do 8. januára odovzdať svoj starý preukaz a tiež európsky preukaz zdravotného poistenia svojej pôvodnej poisťovni. Ak si túto povinnosť niekto nesplní, môžu mu hroziť sankcie. Poistenec, ktorý zmenil ZP, by tiež nemal zabudnúť o tomto kroku informovať svojho praktického lekára, gynekológa, zamestnanci si museli túto oznamovaciu povinnosť splniť aj voči zamestnávateľovi.

Pre zmenu zdravotnej poisťovne platnú od januára 2010 sa vlani rozhodlo takmer 126.000 poistencov. Takúto možnosť majú poistenci len jedenkrát počas kalendárneho roka. Najviac poistencov podalo prihlášku do ZP Apollo, kde sa prepoistilo 54.706 osôb. Najviac – 40.966 odišlo z Dôvery a 27.363 zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Po zrátaní poistencov, ktorí do jednotlivých ZP pribudli a ubudli, jedinou ZP, ktorá zaznamenala nárast poistencov, je Apollo. Pribudlo jej 40.721 poistencov.

Od začiatku roka sa zmenšil počet zdravotných poisťovní pôsobiacich na Slovensku, z piatich na tri. Zlúčili sa totiž obe štátne poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa, pričom ostala iba VšZP s vyše 3,5 milióna poistencami. Rovnaký krok nastal aj v prípade súkromných poisťovní Dôvera a Apollo. Dôvera by tak v tomto roku mala mať približne 1,4 milióna poistencov. Okrem toho na trhu naďalej pôsobí aj súkromná poisťovňa Union.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: