Suchý vzduch podporuje šírenie chhrípky

Suchý vzduch podporuje šírenie chhrípky
Zdroj: bigstockphoto.com

S chladným ročným obdobím sa spája nie len vietor, dážď a sneh,  jeho neodmysliteľným sprievodcom je aj chrípka.

Nie je náhoda, že vždy sa prihlasuje v zime, v čase, keď je najciteľnejší rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia.

Spúšťačom ochorenia sú chrípkové vírusy, ktoré sa v suchom vzduchu vykúrených miestností šíria s oveľa väčšou intenzitou. Pretože suchý vzduch je ľahký, pri stúpaní nahor umožňuje časticiam nesúcim vírus chrípky cirkulovať v blízkosti našich dýchacích ciest a raziť si tak cestu do dýchacieho systému.

Medicínske výskumy jednoznačne preukázali, že účinnosť prenosu vírusom infikovaných častíc a rovnako aj prežitie vírusov, podstatne znižuje vyššia úroveň hladiny vlhkosti vzduchu – lekári odporúčajú relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti 45 až 55%.


Vnútornú klímu môže zreteľne zlepšiť účinný systém úpravy vzduchu v podobe čističa a zvlhčovača vzduchu. Optimálne zvlhčený vzduch zabraňuje infikovaným časticiam kolovať v prostredí. Vďaka zvýšenej vlhkosti a elektrickému náboju sa stávajú ťažšími, čo im zabraňuje vznášať sa a klesajú tak nadol.

Koľko vody vzduchu dodať?

Problém suchého vzduchu nerieši ani vetranie, ani rozvešiavanie mokrých uterákov na radiátory. Napríklad do miestnosti vetranej pri vonkajšej teplote -5 C sa dostane len jedna desatina potrebného množstva vodnej pary, zvyšok musíme doplniť. Pri spomínanej vonkajšej teplote je potrebné do menšieho bytu s s plochou okolo 50 m2 vykúreného na 23 C dodať takmer 8 litrov vody.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: