Ruská vláda vyhlásila vojnu alkoholu

Ruská vláda spustila kampaň proti alkoholizmu, ktorý označila za "národnú pohromu". Cieľom je znížiť spotrebu alkoholu o polovicu do roku 2020 a skoncovať s nelegálnou výrobou a predajom.

Ruský premiér Vladimir Putin schválil národný plán, ktorý zahŕňa tresty za nelegálnu produkciu a predaj alkoholu, obmedzenie reklamy a propagáciu zdravého životného štýlu, informovala vláda v stredu na svojej webovej stránke. Konzumácia alkoholu v Rusku rástla od 70. rokov a prudko sa zdvihla po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa obyvatelia krajiny s ťažkosťami prispôsobovali ekonomickým zmenám, uviedli zdravotní experti. Alkoholizmus sa negatívne podpísal na zdravotnom stave mnohých Rusov a zvýšil úmrtnosť, najmä u mužov v aktívnom veku.

Priemerná dĺžka života mužov v Rusku dosahuje len 60 rokov, čo je výrazne menej než v západných krajinách, kde sa dožívajú v priemere 77 rokov, vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Konzumácia alkoholu na obyvateľa v súčasnosti predstavuje približne 18 litrov ročne, čo je dvojnásobok kritickej normy, ktorú stanovila WHO, uviedli autori ruského dokumentu s tým, že veľká časť vypitého alkoholu je buď podomácky vyrobená alebo pochádza z iných zdrojov než sú alkoholické nápoje, je to napríklad technický alkohol. Oficiálne štatistiky v Rusku ukazujú, že v krajine ročne zomrie vyše 23.000 ľudí na otravu alkoholom a ďalších 75.000 na ochorenia súvisiace s alkoholom. Ruská Verejná komora odhadla, že počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali choroby, trestné činy a nehody zapríčinené alkoholom, dosiahol vlani 500.000.

Úrady plánujú výrazné obmedzenie a možno úplný zákaz reklamy na alkohol vrátane nápojov s jeho nízkym obsahom, ktoré sú zamerané na mladých ľudí. Ministerstvo zdravotníctva podľa správ zvažovalo zákaz filmových scén s alkoholom. Rusko v rámci kampane od 1. januára zaviedlo minimálnu cenu vodky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: