Lekári transplantovali zranenej žene novú priedušnicu

Vyše štvrť storočia žila Belgičanka Linda De Croock s neutíchajúcou bolesťou, pretože jej autohavária zničila priedušnicu.

Dnes má novú, ktorú lekári zobrali mŕtvemu mužovi. Najskôr jej ju implantovali do ruky, kde na nej narástlo nové tkanivo a potom, približne po 10 mesiacoch, jej ju transplantovali do hrdla. Spôsob, akým lekári z Univerzitnej nemocnice v Leuvene naučili jej telo akceptovať darcovské tkanivo, by podľa expertov mohol priniesť nové metódy rastu či "pestovania" orgánov v tele samotných pacientov. Hoci to znie ako science fiction, 54-ročná Linda De Croock hovorí, že transplantácia zmenila jej život. Už nemusí brať lieky proti odmietnutiu transplantátu organizmom.

Podrobnosti prípadu opisuje dnešné vydanie odborného časopisu New England Journal of Medicine. "Toto je veľký krok vpred u transplantácie priedušnice," povedal chirurg Pierre Delaere, ktorý viedol transplantačný tím. Belgičanka žila dlhé roky s dvoma kovovými stentmi, čo sú akési výstuhy, ktoré udržiavali jej priedušnicu otvorenú. Hľadala, kto by jej pomohol, a na internete našla doktora Delaerea. Spolu so svojím tímom už mal skúsenosti s podobným postupom v oveľa menšom meradle u pacientov s rakovinou.

Keď našli darcu, implantovali jej priedušnicu do ruky, ktorú mala celú v sadre. Celých osem mesiacov brala lieky brániace jej imunitnému systému odmietnuť nový orgán. Hoci na priedušnici zostalo nejaké tkanivo darcu, narástol na nej dostatok jej vlastného tkaniva, takže už nemusí brať lieky proti autoimunitnej reakcii. Patrick Warnke z austrálskej Univerzity Bond povedal, že ide o prvý prípad, kedy bol taký veľký darcovský orgán rozvíjaný vo vlastnom tele príjemcu predtým, ako bol transplantovaný.

"Ukazuje to, že raz budeme schopní použiť vlastné telá pacientov ako bioreaktory na rast ich vlastného tkaniva," dodal. Od operácie Lindy De Croock belgický tím lekárov pod vedením doktora Delaerea uskutočnil podobnú transplantáciu u 18-ročného mladého muža a dvoch ďalších pacientov na operáciu pripravuje. Šťastná Belgičanka chodí pravidelne každých šesť mesiacov na kontrolu. "Jej hlas je vynikajúci a jej dýchanie normálne. Nemyslím si, že by mohla bežať maratón, ale darí sa jej dobre," zhrnul dr. Delaere.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: