Starostlivosť o kožu v zrelom veku

Starostlivosť o kožu v zrelom veku
Zdroj: bigstockphoto.com

Starnutiu nezabránime. Ale predčasné starnutie kože je zbytočné. Dá sa mu zabrániť poznaním potrieb a spôsobov ochrany kože. A keď už k nemu došlo, nepriaznivé prejavy môžeme zmierniť vhodnou kozmetikou. Kozmetickú starostlivosť potrebujeme zintenzívniť a doplniť s ohľadom na osobitosti zrelej kože. Jednoduché ošetrovanie povrchových vrstiev je už nedostatočné, koža potrebuje prísun účinných látok a do hlbších vrstiev.

Čistenie

Pokračujeme v pravidelnej hygiene a odličovaní kvalitnými prípravkami. Hĺbkové čistenie zrelej pokožky suchšieho typu zväčša už nie je potrebné. Pri večernom čistení pleti volíme bezalkoholové čistiace pleťové vody a toniká. Použitie pílingu v tomto veku má svoje špecifiká. Večerné čistenie je ideálnym časom na zbavenie sa nežiaducich chĺpkov v obočí, ojedinelých chĺpkov nad hornou perou či brade a depilovanie nôh. Chĺpky cez noc nenarastú a pokožka sa upokojí. Na ranné čistenie zrelej pokožky postačuje bezalkoholové bylinné tonikum, bylinný odvar alebo minerálna voda.

Výživa, regenerácia a revitalizácia

Večernému ošetreniu venujme osobitnú pozornosť. Počas spánku prebieha regeneračný proces v mladej koži na plné obrátky. Preto je noc ideálnym časom na podporu slabnúcej aktivity zárodočných buniek zrelej kože. Prospešné sú výživné a revitalizačné prípravky s obsahom kvalitných biologicky aktívnych látok. O mnohých z nich sa tvrdilo, že podporujú aktivitu zárodočných buniek, ale v skutočnosti sa preukázali vplyvy iba niektorých. Takými sú beta-karotén, pantenol,  koenzým Q10, fytoestrogény, kinetin a vitamín A (retinol). Účinná je aj kyselina retinová, ktorá je však povolená iba v dermatologických prípravkoch, pretože pokožku neprimerane dráždi. Nevyhnutné je, aby sa tieto biologicky účinné látky dostali k živým keratinocytom. Osvedčenými „poštármi“ účinných látok sú lipozómy, tekuté kryštály a im podobné látky.

Ako správne nanášať prípravok na pleť a v očnom okolí?

Krém či gél nanesieme v niekoľkých dotykoch na čelo, nos, bradu, líca a ľahko rozotierame smerom von z tváre. Očné sérum vklepkáme pod oči, respektíve ľahučko rozotrieme od vnútorného kútika k vonkajšiemu. Revitalizačný prípravok zväčša „luxusnej“ ceny necháme vstrebať a asi po 10 až 15 minútach ho prevrstvíme ľubovoľným ochranným prípravkom, ktorý naša pokožka dobre toleruje. Prospejeme tým nielen svojej pokožke, ale i peňaženke. Akurát odvádzanie lymfy a metabolitov z kože nefunguje v noci dostatočne, čo poznáme podľa ranných kruhov a opuchov pod očami. Proti ním sú vhodnejšie ranné aplikácie vhodných prípravkov.

Špeciálne kúry

Hĺbkové ošetrenie doma si doprajme asi 1-krat týždenne. Mechanicky píling pleti už nepoužívajme. Vhodnejší je chemický alebo enzymaticky píling u kozmetičky. Na očistenú pleť, krk a dekolt nanesme revitalizačnú alebo liftingovú masku, očné okolie natrime špeciálnym očným krémom, na zatvorené viečka priložme tampóny,  namočené v odvare nechtíka, prasličky, čierneho alebo zeleného čaju. Pri citlivej pokožke bylinné extrakty voľme opatrne, toleranciu pleti vyskúšajme prvý raz na bočnej partii krku. Sporadicky môžeme využiť aj suroviny, ktoré ponuka chladnička. Ako enzymatický píling nám poslúži roztlačená dužina papáje. Výborná je aj kyslá smotana zmiešaná so žĺtkom. Keďže aj potné a mazové žľazy strácajú na aktivite, je potrebné ošetrenie prípravkami, ktoré doplnia zložky prirodzeného hydratačného faktora (z potu) a lipidy (z kožného mazu). Popri hydratačných prípravkoch sa osvedčili prípravky s obsahom kvalitných kozmetických olejov. Takými sú oleje amarantový, avokádový, borákový, hroznový, klíčkový, kukuričný a pšeničný, mandľový, makadamový, olivový, pupalkový, rakytníkový, sezamový, sójový. Pokožke prospejú aj prípravky s maslom shea, jojobovým voskom, skvalenom a skvalanom, ceramidmi, sfingolipidmi, cholesterolom, fytosterolmi, lipofilnými vitamínmi a antioxidantmi.

Prípravky s obsahom UV filtrov večer nepoužívajme. Osobitnú starostlivosť venujeme pokožke okolo očí. I niekoľkokrát denne ju ošetrime očným sérom či iným prípravkom pre očné okolie. Nezabudnime na ošetrovanie rúk, krku a dekoltu. Prospešná je aj tvárová gymnastika (face-building).  Hĺbkové ošetrenie v kozmetickom salóne si doprajme aspoň 1-krat mesačne. Kompletné ošetrenie kvalitnou kozmetikou, ktorú naša pleť toleruje, s dôrazom na masáž a mikromasáž očného okolia, hĺbkovo pôsobiaca pleťová maska a psychická relaxácia sú nevyhnutnou starostlivosťou o zrelú pleť. Návštevu salóna môžeme spojiť s regeneráciou pokožky rúk, formovaním či farbením obočia a mihalníc, depiláciou chĺpkov nad hornou perou a iných častí tela. Aj keď už dlhé roky navštevujeme tú „svoju“ kozmetičku, nezaškodí, ak si overíme aj iný kozmetický salón. Návrat naspäť bude len dôkazom našej spokojnosti.

Špeciálne kozmetické ošetrenia pre zrelú pleť

Odporúčaná profesionálna starostlivosť: pravidelné masáže za účelom prekrvenia a premastenia pleti najmenej raz za mesiac. Vhodné doplnkové úkony: čokoládové ošetrenie, ošetrenie AHA kyselinami, anti-aging ošetrenie, liftingové ošetrenie, lipozómové ošetrenie, hydratačné ošetrenie, depigmentačné ošetrenie, výživné masky.

 Anti-aging ošetrenie

Je založené na detoxikácii škodlivých látok a voľných radikálov, dodávaní biologicky aktívnych látok. Kozmetické prípravky anti-aging ošetrenia obsahujú morské riasy, vitamíny A, C, E koenzým Q, beta-karotén a ďalšiu skupinu látok, ktoré majú výrazný vplyv na ochranu a výživu pokožky.

Liftingové ošetrenie

Zlepšeniu stavu pleti po tridsiatke napomôže ošetrenie s liftingovými maskami. Výborné sú masky s obsahom extraktov červených a hnedých morských rias. Zväčša sú dvojzložkové: prachová zložka sa rozrába s morskými riasami na homogénnu hmotu, ktorá sa aplikuje na pleť a partie viečok. Počas 10 minút sa vytvorí kompaktná maska, ktorá má chladivý a vynikajúci liftingový účinok. Odporúča sa aj u žien s rozšírenými vlásočnicami. Pre lifting anemickej pleti je vhodná termomaska, pod ktorú sa vtláča koktail biologicky aktívnych látok.

Lipozómové ošetrenie

Po enzymatickom pílingu, ale pred masážou, sa do pleti jemne vklepe sérum, obsahujúce hydrolyzované zložky elastínu, kolagénu a hydratačné látky, vitamíny, všetky injektované v lipozómoch. Lipozómy sa ponechajú desať minút voľne prestupovať do pleti. Následne sa uskutoční špeciálna masáž, ktorou sa podporí pôsobenie lipozómov, regenerácia pokožky a antiaging efekt. Toto ošetrenie je ideálne po letnej sezóne, keď je pleť dehydratovaná od slnečného žiarenia a v skorú jar, keď je dehydratovaná od vykurovania.

 Lymfodrenážna masáž

Vychádza z niekoľkotisícročného čínskeho učenia. Podľa neho ľudská energia preteká v organizme štrnástimi dráhami (meridianmi). Odbúravanie toxínov je dôležité robiť najmä na miestach, ktoré si vyžadujú potrebu detoxikácie. Táto masáž je veľmi náročná, kozmetička, ktorá ju uskutočňuje, musí mať vedomosti z fyziológie a anatómie organizmu.

Akupresúrna masáž

Má za cieľ obnoviť duševnú rovnováhu. Vykonávame ju cieleným tlakom na nervové receptory. Docielime tým lokálne prekrvenie nielen pokožky tváre, ale aj pokožky a vlasovej časti hlavy. Odporúčame ju najmä pri migrenóznych stavoch.

Aroma-relaxujúca masáž

S vybranými esenciálnymi olejmi začneme v rytme výdychu, stláčame body a počas vydýchnutia sa jemne presúvame postupne od dekoltu k vlasovej časti. Ťahy robíme v horizontálnej rovine a každý z ťahov konči za ušnými lalokmi. Na pevnejších častiach tváre môže byť mechanické pôsobenie intenzívnejšie a na mäkších častiach tváre ťahmi na tlaku uberáme.

Mikromasáž očného okolia

Je špeciálne zostavená na najchúlostivejšiu časť tvare. Patrí medzi pomerne nové kozmetické úkony. Pozostáva z jemných hladivých ťahov, krúženia, poštipov a poklepov, ktoré na seba nadväzujú a striedajú sa s miernym tlakom. Docielime tým odplavovanie toxínov a zabránime tvorbe tmavých kruhov a opuchov pod očami. Pravidelnou mikromasážou sa predíde aj vzniku nevzhľadných tukových vačkov, ktoré sú zanesené hlienom a cholesterolom. Očnou masážou sa znižuje aj vnútroočný tlak, uvoľňuje napätie očných svalov a zlepšuje sa priechodnosť dutín. Pred masážou je výborné na partiu viečok, okolo čela a vrchnú časť lícnych partií vklepať séra obsahujúce koncentráty biologicky aktívnych látok, pretože v priebehu masáže dobre vstupujú do pokožky. Obmedzíme tým tvorbu vrások okolo očí a docielime regeneráciu očného okolia.

Kryomasáž očného okolia

Odporúča sa pri sčervenaní, slzení, pálení alebo iných prejavoch podráždených očí a ich okolia. Chladivá masáž a maska napomáhajú ich upokojeniu.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: