Starostlivosť o deti a dorast je jednou z prvoradých úloh zubných lekárov

Nárast zubného kazu mliečnych zubov, ale tiež nesprávna výživa s vysokým obsahom cukru, najmä v sladených nápojoch a nedostatočná ústna hygiena detí, s ktorou navyše začínajú neskoro. To sú dôvody, prečo ministerstvo zdravotníctva vytvorilo odborné usmernenie zamerané na včasnú diagnostiku zubného kazu u detí a dorastu. Platí od polovice novembra minulého roka.

Starostlivosť o deti a dorast je jednou z prvoradých úloh zubných lekárov. "Toto však doteraz nebolo nijako presnejšie upravené. Toto usmernenie v podstate navádza na to a snaží sa presadiť, by od prvého roku dieťaťa došlo k návšteve zubnej ambulancie," uviedol pre TASR prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič. Podľa jeho slov je dôležité, aby matka navštívila zubného lekára s dieťaťom už v útlom veku. Nejde pritom o vykonávanie konkrétnych stomatologických úkonov, ale najmä o poradenstvo. Ako čistiť zúbky v ranom veku, akú zubnú pastu zvoliť pre dieťa, či aké nápoje a jedlá sú pre zdravie detí vhodné.

"Zubný lekár by im mal v tomto období vysvetliť, ako sa má dieťa stravovať, že večer do postieľky nedostane fľašku s cumlíkom plnú sladkého čaju a keď sa zobudí, tak začne tento čajík piť," skonštatoval Gašič. Dieťa sa takisto podľa jeho slov musí oboznámiť s prostredím a personálom zubnej ambulancie. "Aby sa nám nestalo, že dieťa príde do zubnej ambulancie s opuchom, bolestivým zubom v štyroch - piatich rokoch a jeho prvý stret so zubným lekárom bude spojený s bolesťou," konštatoval prezident komory. Ako ďalej uviedol, zámerom je dosiahnuť vzájomnú spoluprácu pediatrov a stomatológov. Pediater by mal pri prehliadke jednoročného dieťaťa informovať a upozorniť rodiča o nevyhnutnosti navštíviť zubného lekára a uvedie o tom záznam v Zdravotnom preukaze dieťaťa. Aby na to nezabudol, v preukaze bude kolónka, ktorá ho na to upozorní. Zároveň uvedie pod príslušným dátumom, že rodič bol o tejto skutočnosti informovaný. Nový Zdravotný preukaz dieťaťa je v súčasnosti v schvaľovacom konaní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: