Názory lekárov na očkovanie proti pandemickej chrípke sa rôznia

Názory lekárov na očkovanie proti pandemickej chrípke sa rôznia
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj napriek tomu, že vakcíny proti pandemickej chrípke sú na Slovensku prednostne určené zdravotníckym pracovníkom, ich názory na toto očkovanie sa rôznia. Vyplýva to z názorov lekárov, ktorých TASR náhodne oslovila.

Všeobecná lekárka pre dospelých z Bratislavy Edita Miškólciová pre TASR uviedla, že sa nedala zaočkovať ani proti sezónnej, ani proti pandemickej chrípke. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj tým, že nebýva často chorá. Obavy z bezpečnosti pandemickej vakcíny pripustila nemenovaná všeobecná lekárka pre dospelých z bratislavského Ružinova. Tak ako aj v minulých rokoch je však zaočkovaná proti sezónnej chrípke. "V ambulancii sme už mali viacero ľudí s pandemickou chrípkou a nenakazili sme sa," skonštatovala v tejto súvislosti.

Pandemickej chrípky sa nebojí ani bratislavská detská lekárka Jana Dančová. Podľa jej slov je najvhodnejšie očkovanie práve do októbra. Proti pandemickej chrípke zaočkovaná nie je, proti sezónnej chrípke sa však dáva zaočkovať pravidelne. Aj napriek tomu však pripustila, že minimálne raz do roka vždy ochorie na vírusové ochorenie. Hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Rút Geržová pre TASR potvrdila, že zaočkovanosť zdravotníkov sa tu pohybuje na úrovni 10 až 15 percent. "Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave eviduje zaočkovanosť zdravotníckeho personálu proti pandemickej chrípke na úrovni 3 percent," skonštatovala Dana Kamenická, hovorkyňa DFNsP Bratislava.

Ako prvý sa dal na Slovensku pandemickou vakcínou zaočkovať hlavný hygienik SR Ivan Rovný. ÚVZ zároveň vyzval všetkých zdravotníkov, aby sa nechali proti pandemickej chrípke zaočkovať. Dôvodom je podľa úradu fakt, že zdravotnícki pracovníci sú jednou z najrizikovejších skupín. Sú totiž v kontakte s chorými ľuďmi a existuje vysoké riziko, že sa od nich nakazia.

Očkovacia látka Panenza sa v súčasnosti distribuuje všeobecným lekárom pre dospelých, v priebehu budúceho týždňa aj detským lekárom. Úrad verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti vyzval na očkovanie všetky tehotné ženy. Ale tiež dospelých so závažnými chronickými ochoreniami s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení na pandemickú chrípku a deti od šiestich mesiacov života a dorast so závažnými chronickými ochoreniami s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení na pandemickú chrípku.

Mnohí pracovníci banskobystrickej fakultnej nemocnice sa očkovať nechcú

Záujem zdravotníckych pracovníkov nemocníc v Banskej Bystrici a Brezne o očkovanie proti novej chrípke A(H1N1) bol v 1. kalendárnom týždni tohto roku nízky. V druhom týždni sa tento stav veľmi nezmenil. Väčšie percento zaočkovaných (25) vykazuje momentálne len banskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta. Pre TASR to konštatovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Pripomenula, že očkovanie proti novej chrípke je odporúčané pre najviac rizikové osoby - pracovníkov zdravotníckych zariadení. Všetkým skupinám zdravotníkov z Banskobystrického kraja (BBSK) bola v ostatných týždňoch poskytnutá očkovacia látka. "V prvom kole pre nemocničné zariadenia, v druhom kole pre ambulantných pracovníkov," pokračovala Avdičová. Okrem zdravotníkov sa má tiež uskutočniť očkovanie rizikových pacientov. V BBSK sa k očkovaniu zatiaľ najpozitívnejšie postavili zamestnanci spomínanej detskej fakultnej nemocnice. V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta sa v prvom týždni dalo očkovať približne 10 percent ľudí, za posledný týždeň ich pribudlo len jedno percento. "V nemocnici s poliklinikou v Brezne boli za prvý týždeň hlásené len tri percentá zaočkovaných, tento týždeň tu pribudlo asi 10 ľudí," informovala Avdičová.

Ako dodala, podľa nej sa v globále nedosiahne viac ako 30- percentná zaočkovanosť, lebo zdravotnícki pracovníci si myslia, že keď denne pracujú s chorými ľuďmi, tak sú dostatočne zamorení. "Ale bohužiaľ to v prípade infekcie vírusom novej chrípky neplatí," dodala Avdičová. "My sme si robili taký prieskum, prečo sa tí ľudia tak málo očkujú. Po prvé z toho dôvodu, že nie celkom veria, že sa tu naozaj vyskytuje nejaká pandemická situácia z hľadiska novej chrípky," objasnil námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Vladimír Baláž. Ako uviedol ďalší dôvod, veľká väčšina z nich je už zaočkovaná proti normálnej chrípke. "A keďže vieme, že tam je skrížená imunita, tak si myslia, že sú v bezpečí. Lebo ten priebeh je oveľa ľahší u ľudí, ktorí sú zaočkovaní proti bežnej chrípke." Taktiež sa nedá na 100 percent vylúčiť, že sa u zaočkovaného nevyskytnú nežiaduce reakcie. Môže ísť o veľmi závažné neurologické poruchy, ktoré by človeka mohli poškodiť na celý život. "Potom sú samozrejme ľudia, ktorí sa zaočkovať dali. Hlavne tí, čo videli pacientov, ktorí tu boli naozaj vo veľmi vážnom stave a niektorí aj zomreli," dodal Baláž. "Tá vakcína, ktorou sa očkuje proti novému vírusu chrípky, nie je nová. Je to vakcína, ktorá je už rokmi odskúšaná, celá vakcína by sa nedala za tri mesiace nejako vyvinúť," konštatovala Avdičová. Ako ďalej objasnila, táto vakcína bola používaná na očkovanie proti sezónnej chrípke a len antigény boli v nej vymenené. Z hľadiska zdravia sa teda podľa nej považuje za bezpečnú.

Avdičová pokračovala, že do ambulancií BBSK budú teraz rozvezené vakcíny na očkovanie tehotných žien, ktoré sú z rizikových pacientov najrizikovejšie. "V druhom kole dostanú očkovaciu látku na ostatných rizikových pacientov ako sú diabetici, ľudia s chronickými pľúcnymi chorobami, onkologickí pacienti." Podľa Avdičovej by bolo vhodné, aby do konca januára prebehlo nielen očkovanie zdravotníkov, ale aj spomínaných pacientov. "Aj keď je možné, že očkovanie rizikových pacientov bude dlhšie, lebo je ich pomerne veľa." Avdičová pripomenula, že medzi chorými na novú chrípku bolo aj viacero zdravotníckych pracovníkov. Mali pomerne ťažké priebehy a preto si myslí, že aj medializácia takýchto prípadov prispeje k tomu, aby sa ich očkovanie rozbehlo.

Proti novej chrípke sa zaočkovalo 70 z 1750 zamestnancov nemocníc ŽSK

V štyroch nemocniciach s poliklinikou (NsP) v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa zatiaľ proti vírusu novej chrípky zaočkovalo 70 z 1750 zdravotníckych pracovníkov, pre ktorých je vakcína určená. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová. "Očkovanie je na báze dobrovoľnosti. Nemocnice ŽSK dostali spolu 175 kusov 10 ml ampuliek vakcín. Každá nemocnica zriadila očkovací tím (lekár a sestra), ktorý očkuje zdravotníckych pracovníkov. Spolu je v nemocniciach ŽSK 2506 zamestnancov," uviedla Muchová. Doplnila, že odbor zdravotníctva ŽSK neeviduje žiaden prípad novej chrípky u zdravotníckych zamestnancov nemocníc samosprávneho kraja.

V Kysuckej NsP v Čadci podľa ambulantného infektológa Milana Peteraja ešte očkovanie nie je ukončené. "Boli vianočné sviatky, ľudia boli na dovolenke, niektorí boli chorí. Vakcína je pre desať ľudí a po otvorení sa musí spotrebovať do siedmich dní. Takže bol vydaný pokyn, pokiaľ by ľudí bolo viac ako 10 alebo pod 10, budú očkovaní na infektologickej ambulancii. Zaočkovať sa ale dáva málo ľudí," povedal Peteraj. Vo Fakultnej NsP v Žiline, ktorá je v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, vytvorili podľa riaditeľky Daniely Bekeovej tri očkovacie tímy pre vytypovanú skupinu 1151 zdravotníckych pracovníkov. "K 15. januáru prišlo z vybraných zdravotníckych pracovníkov 545, ktorí sa písomne vyjadrili k očkovaniu. Z nich je zaočkovaných 1,37 percenta," informovala Bekeová.

Primár oddelenia infektológie FNsP v Žiline Igor Štúr uviedol, že očkovať začali posledné tri pracovné dni pred Štedrým večerom. "Veľa pracovníkov si čerpalo dovolenky, náhradné voľná a boli aj mimoriadne dlhé prázdniny. Takže vyše 500 ľudí sa zatiaľ nevyjadrilo voči očkovaniu, pretože neboli dostupní. A keďže nejde o urgentnú vec, kde hrozí časové premeškanie, situácia sa po návrate do normálneho pracovného režimu výrazne vylepšuje," skonštatoval Štúr. Prvú potvrdenú infekciu vírusom novej chrípky zachytili v žilinskej nemocnici podľa Štúra pred necelým trištvrte rokom a odvtedy mali opakovane pacientov s pozitívnym nálezom. "Väčšina prípadov boli ľahké ambulantné formy, ktoré nevyžadovali hospitalizáciu. Ale žiaľ, hlavne v poslednej dobe pribúdajú pacienti, ktorí už nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu. To znamená, že sa nevrátili zo žiadnych rizikových destinácií, ale neopustili možnože v poslednom roku vôbec miesto trvalého bydliska. A za posledný mesiac, vrátane vianočných sviatkov, sme mali v našej nemocnici niekoľko pacientov, ktorí nakoniec museli byť uložení a liečení až na oddelení ARO," uviedol primár oddelenia infektológie žilinskej FNsP.

"Následkom toho, že pribúdajú pacienti, ktorí potrebovali komplexný liečebno - diagnostický prístup, sa vyskytli už aj prípady nákazy typom novej chrípky u personálu – zdravotnej sestry alebo u lekára. Títo evidentne získali chorobu v dôsledku ošetrovania a kontaktu s ťažko chorým pacientom, u ktorého bola preukázaná infekcia vírusom novej chrípky," uzatvoril Štúr.

V prešovskej FNsP sa proti novej chrípke dalo zaočkovať 51 zdravotníkov

Záujem zdravotníckych pracovníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove o očkovanie proti vírusu pandemickej chrípky je malý. TASR to potvrdila hovorkyňa nemocnice Drahoslava Skopárová. Vakcinácia sa začala koncom decembra. "V prešovskej FNsP je zamestnaných 1736 zdravotníckych pracovníkov. Z tohto počtu sa do 14. januára dalo proti novej chrípke zaočkovať 51 ľudí," konštatovala Skopárová. Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove (RÚVZ) Jana Mýtniková uviedla, že očkovať sa začalo aj v ďalších nemocniciach v okresných mestách. Presné počty zamestnancov, ktorí využili túto možnosť, budú známe po vyhodnotení spotreby očkovacej látky, ktorú sleduje RÚVZ.

Imunizáciu pracovníkov ďalších zdravotníckych zariadení a ambulancií lekárov línie prvého kontaktu koordinuje v spolupráci s RÚVZ Prešovský samosprávny kraj. Vedúci odboru zdravotníctva PSK Július Zbiňovský uviedol, že vakcíny boli vyskladnené v nemocniciach vo všetkých okresoch po dohode s ich vedeniami. Na týchto miestach boli zriadené aj očkovacie tímy a podľa Zbiňovského v súčasnej dobe pripravuje odbor zdravotníctva harmonogram rozvozu na ďalšie miesta, o ktorých bude v priebehu budúceho týždňa informovať na svojich webových stránkach a prostredníctvom médií. Imunizácia bežnej populácie sa bude v prvom rade týkať pacientov s diagnózami, ktorým by chrípkový vírus mohol spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu. Mýtniková uviedla, že podľa posledných informácií ÚVZ sa s distribúciou očkovacej látky začalo v piatok (15.1). Tá bude dodávaná postupne do všetkých ambulancií lekárov prvého kontaktu.

"V tej prvej etape to bude asi 30 – 40 dávok každému praktickému lekárovi a potom sa následne budú doplňovať," povedala Mýtniková. Pripomenula, že do ambulancií zasielajú aj materiál, kde sú uvedené diagnózy a rizikové skupiny. Tie sú zároveň zverejnené aj na webovej stránke PSK a RÚVZ. Záujem ľudí o vakcínu proti novému typu chrípky TASR zisťovala aj u prešovských praktických lekárov. Juraj Staško povedal, že o možnosti takéhoto očkovania sa jeho pacienti informovali hlavne v období, kedy sa dávali zaočkovať proti sezónnej chrípke, v súčasnosti však záujem poklesol. Podobne sa vyjadrila aj ďalší dvaja praktickí lekári pre dospelých.

Prvý potvrdený prípad nakazenia sa vírusom A(H1N1) na území okresov Prešov a Sabinov zaznamenal RÚVZ 6. júla minulého roka. Do dnešného dňa registrujú v tomto regióne celkom deväť pacientov s výskytom vírusu s ľahkým priebehom ochorenia a jedného s ťažkými komplikáciami. V priebehu 2. kalendárneho týždňa lekári nahlásili tri prípady akútnych ťažkých respiračných ochorení a pneumónií, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu, a momentálne prebieha testovanie, či nejde o pandemický vírus.

V košickej FNLP sa dali zaočkovať štyri percentá lekárov

Fakultná nemocnica Louisa Pasteura (FNLP) v Košiciach dostala v polovici vlaňajšieho decembra 3130 dávok vakcín proti chrípke A(H1N1) pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Doteraz sa ich nechalo zaočkovať zhruba 120, teda asi štyri percentá. Najväčší záujem prejavili pracovníci Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, ktorí sa dali zaočkovať takmer všetci, informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. Prednosta tejto kliniky Ivan Schréter, ktorý je zároveň hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre infektológiu a tropickú medicínu, očkovanie zdravotníkom jednoznačne odporúča, dodala hovorkyňa.

Zdravotníci na Gemeri a Novohrade nemajú o očkovanie záujem

Zdravotníci v okresoch Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca nemajú o vakcíny proti chrípke A (H1N1) veľký záujem. Doteraz sa dalo zaočkovať ani nie päť percent lekárov a zdravotných sestier.

"Vakcíny proti pandemickej chrípke máme už dva týždne a zatiaľ sa zaočkovalo len 20 zamestnancov zo 700. Hlavnou príčinou zrejme je to, že väčšina našich pracovníkov je očkovaná proti normálnej chrípke, a preto zvažujú, či im je potrebné sa dať očkovať aj proti tomuto špecifickému vírusu," objasňuje riaditeľ Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci Július Höffer, podľa ktorého sú zdravotníci menej ovplyvnení médiami a sú vo vysokej miere imúnni voči rôznym vírusom. V nemocnici bola dva týždne zriadená aj špeciálna miestnosť na očkovanie proti pandemickej chrípke. Keďže lekári a zdravotné sestry oň nemajú záujem, od pondelka (18.1.) už táto miestnosť nebude fungovať.

O vakcíny proti novej chrípke nemajú v Lučenci záujem ani súkromí zdravotníci. Praktickú lekárku pre dospelých Marcelu Lóškovú, ktorá má očkovanie na starosti, zatiaľ nenavštívil žiadny lekár ani zdravotná sestra. "K dispozícii máme 110 vakcín, no zatiaľ som nikoho neočkovala. Oslovila som všetkých lekárov prvého kontaktu v našom okrese, žiadny však neprejavil záujem. Podľa môjho názoru nový vírus nie je dostatočne preskúmaný, a preto sa toho zrejme zdravotníci obávajú," skonštatovala Lóšková. O očkovanie nie je záujem ani vo Všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote a Nemocnici s poliklinikou v Revúcej. "Z 250 zamestnancov sa nechalo zaočkovať proti vírusu chrípky nového typu len okolo 4 až 5 percent," vyjadril sa riaditeľ revúckej nemocnice Marián Faško. Praktický lekár pre dospelých Ivan Hlaváč má na starosti očkovanie svojich kolegov v Rimavskej Sobote. Zo 60 dávok vakcíny zatiaľ použil len jednu. "Myslím, že zaočkovať sa príde maximálne päť percent našich zdravotníkov. Vakcíny využijú skôr obyčajní ľudia ako špecialisti. Tí sa chránia prirodzene a poznajú aj komplikácie, ktoré pri očkovaní vznikajú, preto o to nemajú záujem," dopĺňa Hlaváč.

V okrese Poltár je situácia rovnaká. Zo všetkých súkromných lekárov sa zaočkoval proti pandemickej chrípke len jeden.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: