USA: Reformu zdravotníctva by mali zaplatiť zvýšené dane bohatých

Väčšina Američanov uprednostňuje zvýšenie daní pre vysokopríjmové skupiny pred dodatočným zdanením luxusných zdravotných poistení. Americký Kongres teraz rozhoduje, ktorý z týchto daňových zdrojov uprednostní pri financovaní zdravotnej reformy.

Podľa zistení Opinion research Corp. a spravodajskej stanice CNN by až 61 percent opýtaných reformu radšej financovalo zo zvýšených daní pre vysokopríjmové skupiny, a to bez ohľadu na to, aké zdravotné poistenie si zakúpia. Toto riešenie sa presadilo v Snemovni reprezentantov Kongresu. Druhou alternatívou je zdanenie vlastníkov luxusných zdravotných poistení bez ohľadu na výšku ich príjmov, čo je návrh pochádzajúci z dielne amerických senátorov. Toto riešenie uprednostňuje iba 29 percent respondentov. Vyjednávači oboch komôr amerického Kongresu sa teraz usilujú zjednotiť dva rozdielne zákony a do oboch plén predložiť zjednotenú verziu reformy zdravotníctva. Jej schválenie by malo byť posledným krokom k výrazným zmenám v oblasti zdravotníctva a zdravotného poistenia v USA. Demokrati by radi uzavreli legislatívny proces pred 20. januárom, keďže v ten deň má americký prezident Barack Obama predniesť Správu o stave Únie.

Prieskum sa uskutočnil medzi 8. a 10. januárom tohto roka na vzorke 1021 dospelých Američanov. Štandardná odchýlka predstavuje tri percentá.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: