ŠÚKL nariadil stiahnuť z trhu jednu šaržu lieku Nurofen pre deti

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ešte minulý týždeň nariadil stiahnuť z trhu liek Nurofen pre deti, jahoda, šarža č. 909263 s použiteľnosťou do apríla 2012. Ako uvádza na svojej internetovej stránke, dôvodom je podozrenie, že postihnutá šarža nespĺňa požadovanú kvalitu (nerovnomerná koncentrácia liečiva v suspenzii).

Liečivo zo spomínanej dodávky si môžu zákazníci v ktorejkoľvek lekárni bezplatne vymeniť za nové. Spoločnosť Reckitt Benckiser Healthcare International (RB HI), držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku, verejnosť uisťuje, že prípravky sťahovanej šarže nemôžu mať na malých pacientov žiadne nepriaznivé zdravotné účinky. "Ospravedlňujeme sa všetkým za možné komplikácie," uviedol Paul Karafotas, generálny riaditeľ Reckitt Benckiser Česká republika a Slovensko.

Rozhodnutie o preventívnom sťahovaní šarže bolo prijaté na základe ojedinelých reklamácií z dôvodu chybnej kvality od dvoch českých zákazníkov v minulom roku v súčinnosti so ŠÚKL. Podľa Karafotasa RB HI riešil obidve reklamácie so ŠÚKL a v prísnom súlade s jeho rozhodnutím zvyšné balenia sťahuje z trhu. Potvrdil takisto, že pri podávaní lieku priloženým dávkovačom podľa návodu prípravku tejto šarže nepredstavujú žiadne zdravotné riziká.

Pre zákazníkov i lekárnikov zriadila spoločnosť na telefónnom čísle 0800 004 205 bezplatnú informačnú linku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: