V národnom ústave tuberkulózy slávnostne otvorili nové CT pracovisko

V národnom ústave tuberkulózy slávnostne otvorili nové CT pracovisko
Zdroj: bigstockphoto.com

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch dnes za účasti ministra zdravotníctva Richarda Rašiho slávnostne otvorili nové diagnostické CT pracovisko. Takéto oddelenie tu chýbalo dlhé roky. "Som naozaj veľmi rád, že sa to podarilo zrealizovať, je to jedno špičkové pracovisko pre pacientov, ale určite aj pre zdravotníkov," zhodnotil Raši.

To, že tu chýbalo CT pracovisko, bol podľa neho jeden z najväčších hendikepov tohto ústavu, pretože pacienti museli na špecializované vyšetrenia chodiť často do Popradu, čo bolo pre ťažko chorých ľudí dosť náročné. „Otvorili sme novú kapitolu 70-ročnej histórie, pretože dnes je diagnostika pľúc bez CT pracoviska takmer nemožná, je to obrovský prínos pre našich pacientov," konštatoval riaditeľ zariadenia Jozef Poráč. Nové CT zariadenie podľa neho zlepší diagnostiku pľúcnych ochorení, pretože CT scan sa vie cielene zamerať na oblasť, ktorú lekár potrebuje vyšetriť. Do nového pracoviska bol prijatý jeden laborant a jeden lekár. Národný ústav plánuje prijať ešte jedného lekára, aby vyhodnocovanie CT výsledkov bolo naozaj odborné a kvalitné. „My sme nešli cestou konkurencie voči všeobecným nemocniciam, nechceli sme vytvoriť všeobecné CT pracovisko. Toto pracovisko bude špecializované na hrudník, pľúca a všetko čo súvisí s pľúcnymi chorobami," uviedol Poráč. Je určené predovšetkým pre pacientov národného ústavu, ale aj pre deti zo Šrobárovho ústavu v Dolnom Smokovci. Riaditeľ verí, že sa časom stane nadregionálne.

Celkové finančné náklady na výstavbu pracoviska i nákup prístrojov presahovalo 900.000 eur, pričom jednu pätinu financovalo Ministerstvo zdravotníctva SR z kapitálových výdavkov a zvyšok išiel z prostriedkov sanatória. Národný ústav momentálne rekonštruuje aj ďalšie diagnostické oddelenia, pričom všetko je financované v rámci Operačného programu Zdravotníctvo. V dvoch fázach ide konkrétne o oddelenia klinickej mikrobiológie, funkčnej diagnostiky, biochémie, bronchoskopie a tiež o oddelenie intenzívnej medicíny. Okrem toho sa budú dopĺňať nové operačné sály na šiestom podlaží. „Na piatom podlaží vytvárame kompletné diagnostické centrum, kde pacient dostane komplet diagnostickú starostlivosť," informoval Poráč. S rekonštrukciou sa začalo 5. novembra minulého roku a predbežný termín ukončenia je koniec tohto roku. Náklady sa podľa neho vyšplhajú zhruba na päť miliónov eur, pričom z dvoch tretín pôjde o investíciu do stavebných úprav. Zvyšnú tretinu nákladov bude tvoriť nákup novej zdravotníckej techniky.

Počet lôžok v národnom ústave je momentálne 370 a zariadenie poskytuje zdravotnú starostlivosť predovšetkým v respiračnej oblasti. Podľa Poráča má mimoriadny význam pre celé Slovensko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: