Podporu protestu zdravotníckych odborárov avizujú viacerí

Februárový protest zdravotníckych odborárov podporujú aj zdravotné sestry a pôrodné asistentky, pravdepodobne sa k nemu pridajú aj členovia Lekárskeho odborového združenia. O prípadnej podpore bude v utorok 19. januára mimoriadne rokovať aj Slovenská lekárska komora. Ako pre TASR priblížil predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay, cieľom akcie je apelovať na rezort zdravotníctva, aby ako akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne dohliadlo na navýšenie zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Poznamenal, že zmluvy pre tieto zariadenia sú diametrálne odlišné oproti zmluvám pre fakultné nemocnice.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) síce aktivity zdravotníckych odborárov podporuje, no na protestnom zhromaždení sa podľa jej prezidentky Márie Lévyovej nezúčastní. Ako skonštatovala pre TASR, ide o stretnutie jednotlivých odborových organizácií a SKSaPA je stavovská organizácia, ktorá do vyjednávaní so zamestnávateľmi nevstupuje. Lévyová zároveň podotkla, že situácia ohľadne odmeňovania zdravotných sestier na Slovensku je zúfalá a v porovnaní s ostatnými krajinami je Slovensko v tejto oblasti stále "na chvoste". Protestné zhromaždenie pravdepodobne podporia aj členovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ). "Samozrejme, že to podporujeme," uviedol pre TASR predseda LOZ Marián Kollár s tým, že začiatkom februára by malo združenie uzatvoriť kolektívnu zmluvu s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), v súvislosti s ktorou hovorili obe strany o navyšovaní miezd. Kollár pripustil, že ak sa rokovania s ANS budú preťahovať, LOZ pristúpi aj k tvrdším nátlakovým akciám.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková dnes pre TASR uviedla, že spomínanú akciu nevnímajú ako protest. Priblížila, že pre približne 90 zástupcov zamestnancov ministerstvo pripraví priestory v budove a príjme ich aj minister Richard Raši, ktorý sa s nimi porozpráva o ich požiadavkách. "Nechceme vyvolávať paniku," zdôraznila. Zvyšovania platov sa zdravotnícki a nezdravotnícki pracovníci v neštátnych nemocniciach vlani nedočkali. Odborári pôvodne požadovali v minulom roku navýšenie o desať percent, vzhľadom na svetovú finančnú a hospodársku krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o predvlaňajšiu mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa odbory s Asociáciou nemocníc Slovenska a s Asociáciou fakultných nemocníc (AFN) nedohodli na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, dostali sa rokovania po sprostredkovateľoch pred rozhodcov.

Rozhodca v prípade neštátnych nemocníc rozhodol, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. V prípade nezdravotníckeho personálu mali mzdy narásť dva razy o tri percentá. Prvá fáza zvyšovania mala pritom prebehnúť už v septembri 2009, ďalšia mala nasledovať v marci 2010. ANS však na rozdiel od odborov nepovažuje kolektívnu zmluvu za uzavretú. V niektorých bodoch bola zmluva podľa asociácie protiprávna a v rozpore so Zákonníkom práce. Ako priblížil Szalay, v súčasnosti by chceli odborári dosiahnuť navýšenie miezd aspoň o päť percent.

Záverečný verdikt ohľadne zvyšovania platov zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov vyniesol rozhodca aj v prípade AFN. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie by sa malo podľa rozhodnutia uskutočniť aj v júni tohto roku.

Platy v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa zvyšovali dvakrát o desať percent v roku 2006, a o desať percent aj v nasledujúcich dvoch rokoch. "Základné platy sa upravovali až o 40 percent a v tých malých a stredných nemocniciach to stále pokrivkávalo," zdôraznil v novembri 2009 Szalay.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: