PZ RE skúma podozrenia zo "sfalšovanej" pandémie novej chrípky

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) začína tento týždeň preverovať možný vplyv farmaceutických spoločností na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a na globálnu kampaň proti chrípke typu A(H1N1). Podľa agentúry RIA Novosti o tom dnes informoval ruský denník Kommersant.

Podnet na preskúmanie dal šéf zdravotníckeho výboru PZ RE Wolfgang Wodarg, ktorý označil vyhlásenú pandémiu za "jeden z najväčších zdravotníckych škandálov storočia".

Skúmanie a vypočutia sa týkajú údajnej konšpirácie medzi WHO, farmaceutickým priemyslom a vedcami. Takýto postup mohol podľa rezolúcie PZ RE "vystaviť milióny zdravých ľudí riziku vedľajších účinkov nedostatočne testovaných vakcín," a spôsobiť škodu štátnym rozpočtom ako aj dôveryhodnosti zdravotníckych organizácií, uviedol Kommersant.

WHO vyhlásila pandémiu tzv. prasacej chrípky v júni 2009 na základe rady skupiny expertov. Z nich má údajne viacero finančné napojenia s farmaceutickými gigantmi ako GlaxoSmithKline, Roche, či Novartis, a profituje z výroby liekov a vakcín proti vírusu H1N1. Parlamentné zhromaždenie 47-člennej organizácie má taktiež preskúmať globálnu kampaň proti vtáčej chrípke.

Noviny Kommersant ďalej uviedli, že predstaviteľov spoločností si v podobnej veci predvolal francúzsky senát na 20. januára. Dolná snemovňa ruského parlamentu, Štátna duma, vyhlásila, že Rusko vystúpi z WHO v prípade, že sa podozrenia z korupcie preukážu, napísal denník. Kommersant citoval finančnú spoločnosť JP Morgan, podľa ktorej farmaceutické spoločnosti na vakcínach proti vírusu H1N1 zarobili okolo 7,5 - 10,0 miliárd dolárov (5,2 - 6,9 miliárd eur). Podľa generálnej riaditeľky WHO Margaret Čchan nie sú žiadne dôvody tvrdiť, že k pandémii nedošlo. Pre denník povedala, že organizácia začne vlastné preverenie opatrení na zamedzenie šírenia choroby. Zároveň však odmietla napojenie predstaviteľov organizácie na predaj vakcín.

Počet smrteľných obetí tzv. prasacej chrípky v decembri podľa WHO dosiahol číslo 11.516.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: