LPR otvorila tretí náhradný domov pre rodičov malých onkologických pacientov

Liga proti rakovine (LPR) otvorila v spolupráci s neziskovým fondom Svetielko pomoci začiatkom januára tohto roka ďalší "náhradný domov" pre rodičov detských onkologických pacientov. Náhradný domov v Košiciach je tak tretím v poradí, ktorý Liga otvorila alebo otvoriť pomohla. Náhradný domov má podobu trojizbového bytu s kapacitou ubytovania pre päť osôb a je určený pre mimokošických rodičov detských onkologických pacientov, ktorých deti sú liečené na oddelení detskej onkológie a hematológie Fakultnej nemocnice v Košiciach. Byt sa nachádza približne 200 metrov od nemocnice, je vybavený ako plnohodnotne fungujúca domácnosť vrátane stáleho pripojenia na internet.

Blízkosť náhradného domova a nemocnice umožňuje každodenný kontakt rodiča s dieťaťom, čo má veľmi pozitívny vplyv na psychiku liečených detí. Rodičia môžu tráviť s deťmi celé dni, navodzujú im tak pocit domova a pomáhajú zvládať náročný proces liečby. Neoficiálne bol "náhradný domov" v Košiciach uvedený do prevádzky ešte v decembri 2009 a za mesiac svojho fungovania poskytol dočasný domov ôsmim rodičom. O bežný chod domova sa stará práve Svetielko pomoci n.f. Košice. Ten zároveň kontaktuje rodičov prostredníctvom oddelenia detskej onkológie a hematológie.

Okrem náhradného domova v Košiciach fungujú ubytovacie zariadenia aj v Bratislave a Banskej Bystrici. Ako prvý otvorila a už päť rokov prevádzkuje LPR "náhradný domov" na bratislavských Kramároch. S kapacitou 20 osôb poskytuje ubytovanie v jedno-, dvoj- a trojizbových bytoch. Počas svojej existencie poskytlo ubytovanie viac ako 1750 rodičom. V roku 2006 prispela Liga proti rakovine sumou 39.832,70 eura aj na zriadenie "náhradného domova" priamo v priestoroch detskej onkológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

TASR o tom dnes informovala Martina Myjavcová, PR a projektový manager LPR SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: