Problematiku pohotovostí chce po koalícii vyriešiť aj opozícia

Fungovanie pohotovostí sa po ministerstve zdravotníctva pokúšajú vyriešiť aj opoziční poslanci za SDKÚ-DS Viliam Novotný a Peter Markovič. Tí do parlamentu predložili návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, kde navrhujú zrušenie povinných služieb lekárov na základe rozpisu samosprávneho kraja. Povinnosť zabezpečiť nepretržité fungovanie lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) chcú presunúť na zdravotné poisťovne.

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pázstor spomínaný krok nepovažuje za šťastný, nakoľko zdravotné poisťovne nie sú poverené výkonom štátnej správy. Takáto zmena by si tak vyžadovala aj zmenu legislatívy, no a otázkou podľa jeho slov tiež ostáva, ktorá ZP by túto povinnosť plnila. Poslanci navrhujú aj zrušenie cenovej regulácie, ktorá v súčasnosti neumožňuje zdravotným poisťovniam spravodlivo odmeňovať poskytovateľov LSPP a slúžiacich zdravotníkov. Tento krok je síce možné podľa Pásztora vnímať pozitívne, no v súčasnosti je potrebná skôr pevná cena. "Pretože keď sa zvýši cena pre poskytovateľa, ešte nikto ho neprinúti, aby to vyplatil lekárom," skonštatoval pre TASR.

Minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smer-SD) reagoval, že návrh poslancov zatiaľ nevidel. Objasnil, že potom, čo sa z parlamentu stiahol návrh poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorý chcel obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, začalo ministerstvo komunikovať so zástupcami poskytovateľov LSPP, ako aj so Slovenskou lekárskou komorou. Myslí si, že je reálne, aby sa návrh na riešenie problematiky predložil do konca volebného obdobia. Šéf rezortu v októbri 2009 avizoval, že LSPP by mohlo v budúcnosti vykonávať širšie spektrum lekárov ako v súčasnosti.

Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Rezort na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP. Tá ukázala, že sieť poskytovateľov LSPP je výrazne predimenzovaná. Lekári sa neskôr začali podpisovať pod petíciu, aby LSPP fungovala iba do 22.00 h.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: