Protest zdravotníckych odborárov podporuje aj Slovenská lekárska komora

Slovenská lekárska komora mala dnes mimoriadne zasadnutie v súvislosti s avizovaným protestom zdravotníckych odborárov. "Podporujeme protest, ale ako stavovská organizácia sa ho nezúčastníme," priblížil pre TASR prezident komory Milan Dragula. Akcii, ktorá sa uskutoční 2. februára, vyjadrili podporu aj zdravotné sestry a pôrodné asistentky, pravdepodobne sa k nim pridajú aj členovia Lekárskeho odborového združenia.

Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay pre TASR objasnil, že cieľom protestu je apelovať na rezort zdravotníctva, aby ako akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne dohliadol na navýšenie zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti združených v Asociácii nemocníc Slovenska. Menšie nemocnice by tak získali aj prostriedky na zvýšenie platov svojich zamestnancov. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková pre TASR uviedla, že spomínanú akciu nevnímajú ako protest. Priblížila, že pre približne 90 zástupcov zamestnancov ministerstvo pripraví priestory v budove a prijme ich aj minister Richard Raši, ktorý sa s nimi porozpráva o ich požiadavkách.

Zvyšovania platov sa zdravotnícki a nezdravotnícki pracovníci v neštátnych nemocniciach vlani nedočkali. Odborári pôvodne požadovali v minulom roku navýšenie o desať percent, vzhľadom na svetovú finančnú a hospodársku krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o predvlaňajšiu mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa odbory s Asociáciou nemocníc Slovenska a s Asociáciou fakultných nemocníc nedohodli na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, dostali sa rokovania po sprostredkovateľoch pred rozhodcov.
Rozhodca v prípade neštátnych nemocníc rozhodol, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť, čo sa však nestalo. V prípade fakultných nemocníc sa platy zamestnancov zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: