Geriatria v NsP Zvolen asi skončí, jej činnosť ešte predĺžili o mesiac

Vedeniu Nemocnice s poliklinikou (NsP) Vaše zdravie vo Zvolene sa ani po viacerých rokovaniach s poisťovňami nepodarilo dohodnúť také platby, ktoré by umožnili aj naďalej prevádzkovať vysokostratové geriatrické oddelenie. Ak sa chýbajúce financie nepodarí získať v najbližších týždňoch, pavilón, kde pomáhajú dôchodcom pri problémoch ktoré súvisia s ich vekom, ukončí svoju činnosť k 1. marcu 2010. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ NsP Erik Valovič.

"Náš zámer bol zatvoriť oddelenie už k 1. februáru, no po jednaní s novým predsedom samosprávneho kraja Vladimírom Maňkom sme pristúpili na to, že pavilón uzatvoríme o mesiac neskôr," uviedol Valovič. Veľký priestor na získanie chýbajúcich peňazí však šéf zariadenia už nevidí. Nemocnica prišla tento rok o značný balík peňazí neúspechom pri výberovom konaní na poskytovateľov rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Výpadkom šiestich staníc stratí asi 1,66 milióna eur. Státisíce eur stráca poskytovaním zdravotnej starostlivosti a prevádzkou na viacerých oddeleniach. "Len strata na geriatrii bola vlani 300.000 eur," pripomenul riaditeľ.

Všetky tieto okolnosti sa už od nového roku podpísali na redukcii 60 lôžok oddelenia a prepustení 27 zamestnancov. Ak sa oddelenie celkom zatvorí, o prácu môže prísť ďalších 30 ľudí. Pracovníci geriatrického oddelenia v minulých dňoch založili pre záchranu pavilónu petičný výbor a už niekoľko dní zbierajú v meste a jeho okolí podpisy. Podľa aktuálnych informácií sa im ich podarilo získať viac ako 4500.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: