Nový zákon o pohrebníctve podľa Rašiho prinesie nižšie ceny

Nový zákon o pohrebníctva podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho neprinesie zdražovanie. "Tento zákon urobil demonopolizáciu poskytovania týchto služieb, pretože keď nebožtíka priniesli na cintorín alebo do krematória, tam nastával monopol obradu aj pochovávania. Teraz sa to demonopolizuje, všetky pohrebné služby budú mať možnosť priviezť nebožtíka, urobiť obrad," povedal šéf rezortu pre TASR. Myslí si preto, že tento krok prinesie pokles cien. Zákon okrem iného prináša aj zákaz reklamy na pohrebné služby v nemocniciach či domovoch dôchodcov. Minister deklaroval, že na jeho plnenie dohliadne Úrad verejného zdravotníctva SR.

Riaditeľ Pohrebníctva mesta Bratislavy Marianum Miloslav Hrádek pre TASR konštatoval, že zákon môže v hlavnom meste spôsobiť zdraženie poplatkov za hrobové miesta minimálne o desať percent. Objasnil, že správy cintorínov poskytujú aj pohrebno-cintorínske služby, ktoré by po novom mali zabezpečovať pohrebné služby. Tvrdí, že táto zmena spôsobí, že cintoríny, ktoré boli finančne sebestačné, tak budú vykazovať stratu, ktorú budú musieť niekde vykompenzovať. "Možno spomínaný pán stratí biznis, lebo to robil monopolne, ale tí čo prídu, ceny stiahnu," reagoval Raši s tým, že v prípade straty môže prevádzkovanie ponúknuť inej spoločnosti. Poznamenal, že určite bude veľký záujem.

"Celý zákon bol robený presne preto, aby sa na smrti pacienta niekto v úvodzovkách nepriživoval," povedal Raši s dôvetkom, že o pohrebnej službe má rozhodovať iba pozostalý. Ako poznamenal Hrádek, podobný zákaz je aj v súčasnom zákone a napriek tomu sa našli cesty, ako ho obísť. "Je verejne známe, že pohrebné služby platia za dohadzovanie mŕtvych, napríklad cez sponzorské dary," povedal s tým, že si nemyslí, že nový zákon tento problém odstráni. Súčasný právny stav podľa rezortu zdravotníctva prináša časté a opakované konflikty medzi prevádzkovateľmi pohrebných služieb navzájom, ako aj medzi nimi a prevádzkovateľmi pohrebísk. "V konečnom dôsledku tieto konflikty priniesli neriešiteľné situácie pre pozostalých," priblížilo MZ SR s tým, že dochádza napríklad k nadbytočným prevozom mŕtvych, ktoré sa vyúčtujú pozostalým. Súčasná situácia tiež umožnila zvýhodnenie jednej skupiny prevádzkovateľov na úkor inej skupiny živnostníkov. "Zneužívanie takmer monopolného postavenia na trhu prinieslo neprimerané ceny za jednotlivé úkony," upozornilo ministerstvo.

Právna norma by v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a podpisu prezidenta mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: