Kritizuje návrh novely zákona z dielne SDKÚ, ktorý má riešiť pohotovosti

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú do parlamentu predložili opoziční poslanci za SDKÚ-DS Viliam Novotný a Peter Markovič, smeruje k zrušeniu a rozvráteniu v súčasnosti aj keď s určitými nedostatkami fungujúceho modelu lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Myslí si to Asociácia poskytovateľov LSPP SR.

"V predloženom návrhu, ktorý ráta so zrušením povinných služieb lekárov na základe rozpisu samosprávneho kraja, so zrušením cenovej regulácie v oblasti LSPP, a ktorý povinnosť zabezpečiť nepretržité fungovanie LSPP chce presunúť na zdravotné poisťovne, vidíme historickú paralelu s rokmi 2003 a 2004, keď sa pripravovali Zajacove reformné zákony, ktoré rátali so zrušením LSPP," uviedol v tejto súvislosti predseda asociácie Jozef Vančo. Podľa jeho slov návrh novely vychádza výlučne v ústrety poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí sú zo zákona povinní vykonávať LSPP, a odsúva pacienta na druhé miesto v priorite riešenia problémov pohotovostí. Asociácia už pripravila návrhy na riešenie existujúcich nedostatkov a problémov v oblasti LSPP, ktoré predložila ministerstvu zdravotníctva (MZ). "Podľa vyjadrenia MZ SR tento materiál predstavuje pomoc pri súčasných krokoch ministerstva v riešení ešte otvorených otázok najmä v oblasti organizácie a financovania LSPP na území Slovenska," dodal Vančo.

Presunúť povinnosť zabezpečiť nepretržité fungovanie LSPP na zdravotné poisťovne nepovažuje za šťastný krok ani prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pázstor, nakoľko zdravotné poisťovne nie sú poverené výkonom štátnej správy. Takáto zmena by si tak vyžadovala aj zmenu legislatívy, no a otázkou podľa jeho slov tiež ostáva, ktorá ZP by túto povinnosť plnila. Minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smer-SD) ešte v utorok (19.1.) po rokovaní vlády pre TASR reagoval, že návrh poslancov zatiaľ nevidel. Objasnil, že po tom, čo sa z parlamentu stiahol návrh poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorý chcel obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, začalo ministerstvo komunikovať so zástupcami poskytovateľov LSPP, ako aj so Slovenskou lekárskou komorou. Myslí si, že je reálne, aby sa návrh na riešenie problematiky predložil do konca volebného obdobia. Šéf rezortu v októbri 2009 avizoval, že LSPP by mohlo v budúcnosti vykonávať širšie spektrum lekárov ako v súčasnosti.

Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Rezort na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP. Tá ukázala, že sieť poskytovateľov LSPP je výrazne predimenzovaná. Lekári sa neskôr začali podpisovať pod petíciu, aby LSPP fungovala iba do 22.00 h.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: