V Maďarsku spotreba alkoholu neklesla ani počas krízy

V posledných troch mesiacoch roka 2008 vplyvom hospodárskej krízy nakupovali Maďari menej ovocia a minerálnych vôd - spotreba alkoholu však neklesla. Vyplýva to z údajov maďarského inštitútu pre prieskum trhu GfK Hungária.

Spotreba alkoholu bola v Maďarsku najvyššia v roku 1987, keď v priemere jedna osoba vypila 11,7 litra, prepočítané na čistý alkohol. V ďalšej dekáde klesla spotreba na 10,1 litra, čo je v medzinárodnom porovnaní priemerná hodnota a zhruba pretrváva dodnes. V roku 1960 bola priemerná spotreba alkoholu iba 6,1 litra. Počet alkoholikov v Maďarsku priebežne rastie, podľa odhadov tu má problém s alkoholom 700.000 ľudí.

Štvrtina spotrebovaného objemu alkoholu v Maďarsku pochádza z ilegálnej produkcie. Koncom rokov 1990 došlo k zmene. Maďari dovtedy preferovali víno pred pivom, potom sa to obrátilo. Podľa prieskumu GfK Hungária z roku 2008 až 45 percent opýtaných preferovalo pivo a víno iba 35 percent. V európskom meradle je pomer priaznivcov piva k priaznivcom vína 36:40 percent. Na treťom mieste rebríčka popularity skončili destiláty, pre ktoré sa vyjadrilo v prieskume sedem percent Maďarov: päť percent uprednostnilo likéry. Za abstinentov sa v prieskume označilo 59 percent žien a 28 percent mužov. V Maďarsku ročný obrat za alkoholické nápoje dosahuje 250 miliárd forintov (približne 924 miliónov eur); škody spoločnosti spôsobené alkoholizmom dosahujú podľa odhadov až 770 miliárd forintov (2,8 miliardy eur). Na cirhózu pečene zomrie ročne 7000 Maďarov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: