Bielenie zubov patrí do rúk zubných lekárov

Bielenie zubov patrí do rúk zubných lekárov
Zdroj: bigstockphoto.com

Väčšina zubných lekárov bielenie zubov neodporúča. "A to preto, že všetky bieliace prostriedky sú založené na pôsobení odvápnenia povrchovej vrstvy skloviny," vysvetlil pre TASR prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič.

Ide v podstate o princíp zubného kazu. Navyše, ak sa bielenie opakuje častejšie alebo nevhodne, môže prísť k poškodeniu chrupu. Či už k zápalom zubnej drene alebo až k vzniku zubného kazu. "Samozrejme, potom sú tieto stavy na pleciach verejného zdravotného poistenia," skonštatoval Gašič.

Ak sa aj napriek tomu niekto rozhodne pre bielenie zubov, mal by sa obrátiť na zubného lekára a v žiadnom prípade by si podľa Gašiča nemal nechať bieliť zuby v kozmetických salónoch. "Bielenie zubov patrí do rúk zubného lekára, tak ako aj indikácia tohto bielenia. Pretože nemôže bieliť zuby a používať preparáty, ktoré sú pomerne silné a vplývajú na tvrdé zubné tkanivá," vysvetlil prezident komory.

Základom starostlivosti o chrup je však pravidelné a dôkladné čistenie a pravidelné prehliadky u zubného lekára. Podľa viceprezidenta komory Alexandra Bednárika sa prevencia začína u slovenských pacientov v zubných ambulanciách prejavovať. Ako skonštatoval, prevenciou nie je iba absolvovanie preventívnej prehliadky raz ročne, ale v prípade nálezu aj následná návšteva zubného lekára za účelom ošetrenia zubu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: