Záchranárske vrtulníky cez víkend abslolvovali viacero zásahov

Zranenú 12-ročnú lyžiarku previezli vrtuľníkom do nemocnice v Poprade

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE (VZZS) dnes predpoludním zasahovala na lyžiarskom svahu v Bachledovej doline, kde sa zranilo 12-ročné dievča. Hovorkyňa VZZS Sylvia Galajda informovala TASR, že k úrazu došlo v blízkosti hornej stanice sedačkovej lanovky, kde sa zrazili dvaja lyžiari. Zranenému dievčaťu poskytli prvú pomoc dobrovoľní členovia Horskej záchrannej služby (HZS) a privolali leteckých záchranárov. Dievča s podozrením na otras mozgu následne posádka vrtuľníka transportovala do popradskej nemocnice.

Záchranársky vrtuľník pomáhal lyžiarovi z Maďarska, zlomil si nohu

Maďarského lyžiara dnes popoludní zachraňovala po páde na svahu v stredisku Donovaly posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE. Ako TASR informovala hovorkyňa VZZS Sylvia Galajda, lyžiar si na zjazdovke Nová hoľa zlomil dolnú končatinu v oblasti stehna. "Z vrtuľníka k zranenému sme navijakom spustili lekára, ktorý ho ošetril," uviedla hovorkyňa. Následne ho vo vákuovom saku evakuovali z miesta nehody do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice. VZZS dnes absolvovala niekoľko zásahov vo viacerých strediskách zimných športov na Slovensku. Medzi zranenými lyžiarmi boli aj deti do 15 rokov.

Zraneného poľského lyžiara previezli vrtuľníkom do popradskej nemocnice

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE (VZZS) dnes popoludní zasahovala aj v Bachledovej doline vo Vysokých Tatrách, kde sa zranil 37-ročný muž. Hovorkyňa VZZS Sylvia Galajda TASR informovala, že poľský lyžiar zišiel z trate a pri páde si zlomil hornú končatinu v ramene. Mužovi pomáhali dobrovoľní záchranári Tatranskej horskej služby, ktorí následne privolali vrtuľník. Lekár VZZS zraneného ošetril a posádka ho transportovala do popradskej nemocnice.

Zraneného snowboardistu zobral do nemocnice zo svahu vrtuľník

Leteckí záchranári Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE dnes zasahovali na svahu lyžiarského strediska Hriňová - Košútka. Na zjazdovke tam spadol 26-ročný snowboardista zo Zvolena. Ako TASR informovala hovorkyňa VZZS Sylvia Galajda, banskobystrická posádka VZZS vykonala technický zásah, keďže na mieste nebola možnosť s vrtuľníkom pristáť. Záchranár spustil z vrtuľníka pomocou palubného navijaku lekára, ktorý zraneného ošetril. Z miesta nehody potom mladého muža opäť pomocou palubného navijaku naložili na palubu vrtuľníka a odviezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Rozsah zranení snowboardistu hovorkyňa nespresnila. VZZS dnes absolvovala niekoľko letov k lyžiarom, zraneným vo viacerých strediskách zimných športov na Slovensku.

Leteckí záchranári pomáhali zraneným vo V.Tatrách a na Kojšovskej holi

Leteckí záchranári Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE (VZZS) dnes predpoludním na východe Slovenska absolvovali dva zásahy. Hovorkyňa VZZS Sylvia Galajda informovala TASR, že košická posádka letela k zranenému 64-ročnému bežkárovi, ktorý si pri páde na Kojšovskej holi zlomil nohu. Primárne zranenému poskytli prvú pomoc členovia tamojšej horskej služby, ktorí ho k vrtuľníku previezli na snežných saniach. Po ošetrení ho leteckí záchranári transportovali do Fakultnej nemocnice v Košiciach. Popradskú posádku VZZS dnes privolali aj k zranenému snowboardistovi do Vysokých Tatier. Na Štrbskom Plese, na zjazdovke Esíčko, došlo k zrážke 10-ročného chlapca s lyžiarom. Zranenému chlapcovi pomáhali členovia tatranskej HZS a následne po ošetrení ho so zlomeninou stehennej kosti, previezla posádka vrtuľníka do popradskej nemocnice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: