Bill Gates sa obáva o pomoc v zdravotníctve pre rozvojový svet

Najbohatší muž sveta a známy filantrop Bill Gates vyjadril obavy, že peniaze z bohatých krajín určené na boj s klimatickými zmenami by mohli nebezpečne redukovať pomoc v zdravotníctve. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

Zakladateľ Microsoftu a miliardovej nadácie na boj s maláriou, AIDS, tuberkulózou, a tiež s inými chorobami v rozvojových krajinách, hovoril o svojich obavách v liste o činnosti nadácie. Podľa Gatesa by peniaze, prisľúbené na decembrovej klimatickej konferencii OSN v Kodani, mohli čiastočne pochádzať z redukovania zahraničnej pomoci v iných oblastiach, najmä v zdravotníctve. Účastníci konferencie v Kodani sa dohodli, že ročne poskytnú rozvojovým krajinám na boj proti klimatickým zmenám 100 miliárd dolárov (vyše 70,64 miliárd eur) do roku 2020. Gates povedal, že táto suma reprezentuje viac ako tri štvrtiny zahraničnej pomoci, ktorú najbohatšie krajiny v súčasnosti poskytujú rozvojovému svetu.

"Ak čo len jedno percento z týchto uvažovaných 100 miliárd bude z prostriedkov určených na očkovanie, potom môže na choroby, ktorým sa dalo predchádzať, zomrieť o 700.000 detí viac," dodal Gates. Prestať sa zameriavať na pomoc v zdravotníctve môže byť pre životné prostredie zlé v dlhodobom časovom horizonte, vysvetlil najbohatší muž sveta. Podľa jeho slov "vedú zlepšenia v zdravotníctve, vrátane dobrovoľného plánovania rodiny", k trendu menších rodín. To znižuje nápor na životné prostredie, konštatoval Gates.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: