Pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice prišli pacientovi odrezanú ruku

Pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice prišli pacientovi odrezanú ruku
Zdroj: bigstockphoto.com

Viac ako sedem hodín trvala operácia, pri ktorej pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice replantovali pravú hornú končatinu 33-ročnému pacientovi. Peter Giňovský si ju na sklonku minulého roka odrezal, keď pílil drevo na cirkulárke v mieste asi 10 centimetrov nad lakťovým kĺbom. Zranenie bolo navyše skomplikované tým, že amputát bol dorezaný pílou, pričom šlo o etažovité poranenie ciev a nervov. Ruku sa však podarilo prišiť späť a pacient dnes nešetrí chválou na adresu pracovníkov Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice.

„Najprv bolo potrebné ošetriť poškodené mäkké tkanivo, potom sa stabilizoval kostný skelet titánovou dlahou, spojili sme cievy, svalstvo a nervy a nakoniec sme prekryli kožným krytom všetky mäkké štruktúry. Okrem replantácie odrezanej končatiny bola potrebná aj takzvaná revaskularizácia poraneného predlaktia, kde došlo k poškodeniu ciev a nervov,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Ristvej, ktorý pacienta 13. decembra operoval. Všetky štruktúry sa skúsenému operatérovi podarilo spojiť a ruka sa ujala. Včerajšia kontrola ukázala, že hojenie prebieha normálne a pacient už mohol začať s intenzívnou rehabilitáciou.

„Verím, že časom sa mi podarí ruku rozcvičiť natoľko, že bude plniť všetky funkcie, ako pred zranením, aj keď s istým obmedzením asi musím počítať. Som veľmi šťastný, že sa končatinu lekárom podarilo zachrániť, patrí im moja veľká vďaka, tá vďačnosť sa ani nedá vyjadriť slovami,“ konštatoval Peter Giňovský.

Podobných prípadov zaznamenajú pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice niekoľko do roka. Takzvanú veľkú replantáciu (prišitie oddelených končatín) potrebuje každý rok asi päť pacientov a reavskularizáciu (spojenie prerušených ciev a nervov) okolo 15 až 20.

Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová

Dátum zverejnenia: