V. Novotný navrhuje zmeny v systéme lekárskej služby prvej pomoci

Lekárske služby prvej pomoci (LSPP) v Trenčianskom kraji, no i na celom Slovensku nefungujú tak, ako by mali. Na dnešnom brífingu po návšteve niektorých zdravotníckych zariadení v Trenčianskom kraji to povedal predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný. "Môže za to legislatívna úprava z roku 2007, ktorá zaviedla povinné služby pre všeobecných lekárov a zubárov na základe rozpisu samosprávneho kraja. Lekári odmietali slúžiť na pohotovosti za nevyhovujúcich podmienok a za nevyhovujúcu mzdu na úrovni jedného - dvoch eur za hodinu práce," povedal Novotný s tým, že s nesúhlasom sa stretla aj poslanecká novela z dielne Smeru-SD, ktorá navrhovala zatvoriť pohotovosti po polnoci a zníženie ich počtu.

"Na základe ostrej kritiky opozície, ale aj odbornej i laickej verejnosti novelu jej predkladateľ Jozef Valocký pred druhým čítaním stiahol," dodal Novotný. Situácia však podľa neho zostala rovnaká a vyjadrenie ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, že do parlamentných volieb predstaví nejaké riešenie, je podľa Novotného alibizmus.

"Navrhujeme zrušiť povinné služby lekárov prvého kontaktu na pohotovostiach na základe rozpisu samosprávneho kraja a zrušiť sankcie za nesplnenie tejto povinnosti. Ďalej navrhujeme aby zdravotné poisťovne dohodli s LSPP ceny za ich služby, aby mohli lekárov a zdravotné sestry odmeňovať spravodlivejšie," objasnil Novotný novelu zákona, ktorú predložil spoločne s ďalším opozičným poslancom Petrom Markovičom. Minister Raši návrh poslancov zatiaľ nevidel. Objasnil, že potom, čo sa z parlamentu stiahol návrh poslanca Jozefa Valockého, ktorý chcel obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, začalo ministerstvo komunikovať so zástupcami poskytovateľov LSPP, ako aj so Slovenskou lekárskou komorou. Myslí si, že je reálne, aby sa návrh na riešenie problematiky predložil do konca volebného obdobia. Šéf rezortu v októbri 2009 avizoval, že LSPP by mohlo v budúcnosti vykonávať širšie spektrum lekárov ako v súčasnosti. Novotný sa počas brífingu nevyhol ani otázke dostavby nemocnice Rázsochy v bratislavskom Lamači. Podľa neho by slovenskému zdravotníctvu viac prospelo postaviť osem moderných zdravotníckych zariadení v krajských mestách vrátane Bratislavy za 60 miliónov eur, ako jedno zariadenie za 480 miliónov eur v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: