Lekári v Peru omylom amputovali mužovi nesprávnu nohu

Lekári v Peru omylom amputovali nesprávnu dolnú končatinu 86-ročnému pacientovi, následne však nemali inú šancu, ako mu odrezať aj druhú nohu, aby zabránili šíreniu infekcie. S odvolaním sa na príbuzných pacienta a zdravotnícke zdroje o tom dnes informovala agentúra Associated Press.

"Bol to strašný šok, keď som nadvihla prikrývky a zistila, že mu amputovali ľavú nohu," uviedla dcéra pacienta Carmen Villanuevová pre rozhlasovú stanicu RPP. Povedala, že lekári v prístavnom meste Callao od 4. januára liečili vred na pravej nohe Jorgeho Villanuevu. Keď sa infekcia v sobotu zhoršila, nariadili okamžitú operáciu. Potom, ako si uvedomili svoj omyl, lekári v nedeľu uskutočnili druhý chirurgický zákrok, po ktorom Villanueva zostal bez nohy. Nemocnica Sabogal vo vyhlásení uviedla, že lekárom, ktorí sa na liečbe a operáciách podieľali, pozastavila výkon povolania, kým sa prípad nevyšetrí.

Peruánsky minister zdravotníctva Oscar Ugarte nesprávnu amputáciu potvrdil a dodal: "Bezpochyby je potrebné to potrestať. ... Je to smutná situácia a nariadili sme vyšetrovanie." Carmen Villanuevová oznámila, že rodina plánuje nemocnicu zažalovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: