Na Slovensku transplantovali vlani 23 sŕdc

Na Slovensku sa vlani zrealizovalo 23 transplantácií sŕdc, od roku 2000 tak lekári spolu vykonali 132 takýchto zákrokov. Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil Juraj Fabián v januári 1994 v Bratislave. O štyri roky neskôr, v noci z 20. na 21. marca, chirurgický tím pod vedením Viliama Fischera v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb prvýkrát v SR úspešne transplantoval srdce 58-ročnému príjemcovi.

Vôbec prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil 3. decembra 1967 dovtedy neznámy juhoafrický chirurg Christian Barnard v nemocnici Groote Schuur v juhoafrickom Kapskom meste. Nové srdce dostal 55-ročný muž, ktorý však 18 dní po operácii zomrel na obojstranný zápal pľúc. Barnard použil techniku dôsledne odskúšanú na psoch. Jej základy vyvinula výskumná skupina amerických lekárov zo Standfordskej univerzity v Kalifornii v 50. rokoch 20. storočia.

V nasledujúcich troch rokoch po prvej operácii už lekári 58 nemocníc v 20 krajinách celého sveta vykonali 159 srdcových transplantácií. Prvú, žiaľ neúspešnú, transplantáciu srdca v Československu i celej stredne Európe a v poradí 24. vo svete uskutočnil 9. júla 1968 kolektív lekárov na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením akademika Karola Šišku. Darcom bol 40-ročný Bratislavčan, príjemcom 54-ročná pacientka, ktorá však krátko po operácii zomrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: