Vo vranovskej nemocnici budú vyšetrovať tehotné moderným ultrazvukom

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení vranovskej nemocnice bude od pondelka 1. februára oficiálne slúžiť na vyšetrovanie tehotných žien moderný ultrazvukový prístroj. Pozorovanie dieťaťa ešte pred jeho narodením si môžu budúce matky uchovať aj ako spomienku v podobe DVD záznamu.

"Prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia možno vidieť plod v trojrozmernom obraze, ktorý nie je statický, ale je v reálnom čase," uviedla pre TASR lekárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Zuzana Zelizňáková. Ako dodala, zábery sú pre budúce matky veľmi cenné, keďže majú možnosť vidieť svoje dieťa ešte pred jeho narodením. "Na monitore prostredníctvom 4D zobrazenia sú detailne viditeľné pohyby končatín a prstov či otváranie úst," priblížila Zelizňáková. Podľa jej slov ide skôr o pridanú hodnotu služieb zo strany gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, s podobnými typmi prístrojov sa v blízkom regióne môžu ľudia stretnúť na lekárskych pracoviskách v Michalovciach alebo v Prešove. Pred samotným vyšetrením vo vranovskej nemocnici musí byť každá pacientka oboznámená s tým, že zdravotnícky prístroj nie je zameraný na detekciu vrodených vývojových chýb.

Zelizňáková poznamenala, že odhaľovanie vrodených chýb prípadne chýb ráštepového charakteru sa vykonáva prostredníctvom takéhoto typu prístrojov na vyšších špecializovaných pracoviskách vo fakultných nemocniciach, napríklad v Košiciach. Ultrazvuk bol v skúšobnej prevádzke takmer 12 mesiacov. Vyšetrenie, na ktorom sa môžu zúčastniť aj manželia či partneri pacientiek, sa bude vykonávať za poplatok 20 eur. V cene vyšetrenia, ktoré trvá asi 20 minút, je v prípade záujmu zo strany rodičov zároveň vyhotovenie DVD záznamu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: