Ceny v ambulanciách zubných lekárov zrejme porastú

Ceny stomatologických výkonov na Slovensku pravdepodobne porastú. Pripustil to prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Ján Gašič. Dôvodom majú byť sterilné kolienkové násadce, ktoré od júla tohto roka bude musieť používať každý zubný lekár. V súčasnosti platí prechodné obdobie do 30. júna tohto roka.

Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenky Šramkovej ide o bezpečnosť pacienta. "Aby sa predišlo prenosu infekcie z jedného pacienta na druhého týmito nástrojmi," uviedla pre TASR. Podľa Gašiča si však takéto vybavenie vyžaduje pomerne vysoké investičné náklady vo výške približne 16.600 eur. To sa nakoniec podľa jeho slov odrazí v cenách stomatologických výkonov, ktoré si pacienti budú musieť uhradiť "z vlastného vrecka". Okrem toho, že zubný lekár potrebuje v ambulancii kolienkových násadcov viac, potrebuje aj parný sterilizátor. Gašič hovorí aj o zvýšených nákladoch na energiu či destilovanú vodu. Táto zmena sa podľa jeho slov odrazí aj v zníženej produktivite práce.

"V niektorých týchto aspektoch si myslím, že ministerstvo zdravotníctva a ÚVZ SR spravili trochu unáhlené kroky a sme tak jedna z najeurópskejších krajín, pretože napríklad v Českej republike stačí mať vydezinfikované nástroje," uviedol Gašič. Materiálno-technické vybavenie stomatologických ambulancií upravuje výnos ministerstva zdravotníctva (MZ) ešte z 10. septembra 2008 o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení. "MZ je prekvapené reakciou prezidenta SKZL, pretože to, že budú potrebovať takéto vybavenie ambulancií, vedia už od októbra roku 2008, keď výnos o materiálno-technickom vybavení prišiel do platnosti," reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Zubní lekári mali podľa jej slov viac ako jeden a pol roka na to, aby si ambulancie dovybavili. "Ministerstvo dalo vtedy dostatočný čas aj priestor na dovybavenie daného zariadenia," dodala Čižmáriková s tým, že ide o štandardné požiadavky Európskej únie. Podľa jej slov je to nielen pre skvalitnenie služieb, ale najmä pre bezpečnosť pacienta. "Je nám ľúto, že vyšší štandard v poskytovaní služieb za dané úkony sa podľa slov komory prejaví najmä na účte pacienta, čo by sa nemalo určite stať, pretože o vyjednávaní sumy by mali vyjednávať so zdravotnou poisťovňou a nie so svojím pacientom," dodala na margo prípadného zdražovania Čižmáriková.

Ako v tejto súvislosti uviedla Andrea Horka zo zdravotnej poisťovne Dôvera, poisťovňa s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a teda aj SKZL rokuje pravidelne, no dnes ešte nevie povedať, akú budú výsledky rokovaní pre rok 2010. "Naša participácia závisí od zdrojov, ktoré do zdravotníctva plynú. Tie nebudú také, ako by sme očakávali. Súvisia so znížením platieb za poistencov štátu, s vývojom ekonomiky a nezamestnanosti," dodala v tejto súvislosti Horka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: