Protest prepravcov pacientov v Maďarsku sa skončil neúspechom

Predstavitelia podnikov zabezpečujúcich prepravu chorých uskutočnili v Budapešti protestnú jazdu, na ktorej sa zúčastnilo vyše 70 sanitiek. Pred budovou ministerstva zdravotníctva protestovali proti nízkym cenám za transport chorých a požadovali zvýšenie finančných zdrojov.

Podujatie, ktoré zorganizovalo Celoštátne združenie záchranárov a dopravcov chorých (MBOE), sa skončilo neúspechom. Petíciu síce prevzal osobne minister Tamás Székely, ale vyhlásil, že v rozpočte nie sú k dispozícii prostriedky na tento účel, informovala maďarská komerčná televízia Hír TV. "Nepovažujem za opodstatnené, aby ste dostali viac peňazí," konštatoval šéf rezortu, podľa ktorého 29. januára je ťažko predstaviteľné upravovať zákon, ktorý je platný od začiatku roka. Predseda MBOE Ferenc Bíró tvrdí, že ak zostane súčasná sadzba 100 forintov (0,369 eura) za kilometer, ktorá nepokryje ani náklady, potom sa začne vlna krachov podnikov, podnikajúcich v preprave chorých. Podľa iných zdrojov však podniky dostávajú okrem poplatkov za prejdenú vzdialenosť aj ďalšie financie priamo od pacientov.

Prevoz pacientov vykonáva 2000 osôb s 500 vozidlami. Pred rokom 2008 túto úlohu zabezpečovala Celoštátna záchranná služba (OMSZ), ktorá sa od roku 2008 zaoberá iba poskytovaním záchranárskych služieb.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: