Čokoláda

Kultivovanie čokolády ako pochutiny sa začalo 2600 rokov pred naším letopočtom. Uviedol to pre TASR majster čokolády Daniel Tännler zo Švajčiarska.

Archeologické nálezy dokazujú, že čokoládu v tuhej podobe, ktorá mala prekvapivo inú chuť ako vtedajší tekutý nápoj, konzumovali už príslušníci mayskej kultúry v období približne 1500 rokov pred n. l., ktorí kakao pestovali za účelom výroby čokolády. "Kakaové bôby Mayovia používali ako kultúrny symbol aj platidlo," dodal. Pestovanie a kultivovanie kakaa sa rozvinulo v kultúre Aztékov, ktorí od svojich provincií vyžadovali ako platidlo práve kakaové bôby. O vzácnosti suroviny v čase Aztékov svedčí fakt, že muž mal hodnotu 20 kakaových bôbov. Toto množstvo dnes podľa chocolatiera Tännlera postačuje na výrobu malého čokoládového zajaca.

"Nie je samozrejmosťou, že ľudia v severnej časti zemegule majú potešenie z čokolády, pretože kakao ako surovina pochádza z južnej zemskej pologule," povedal. Zároveň spresnil, že čokoláda bola v Európe neznáma až do začiatku 16. storočia. Prvým Európanom, ktorý sa s hnedými oválnymi zrnkami zoznámil v roku 1503, bol Krištof Kolumbus na jednej z výprav do Nového sveta, na ostrove Guanaja, blízko brehov dnešného Hondurasu. Od domorodcov ich dostal ako dar. "Z kakaových bôbov pripravovali nápoj výraznej horkej chuti, dodávajúci organizmu energiu a vitalitu, tzv. xocolatl. Členovia výpravy mu však kvôli špeciálnej chuti nevenovali väčšiu pozornosť," vysvetlil odborník.

Podľa Tännlera objavil čokoládu pre Európu Hernando Cortéz, ktorý v roku 1519 dobyl Mexiko. Po dobytí ríše Aztékov našli španielski vojaci v paláci cisára Montezuma II. veľké zásoby kakaových jadier. Aztékovia pokladali Cortéza za reinkarnovaného boha Quetzalcoatla. Vládca Montezuma mu ponúkol "chocolatl", tzv. nápoj bohov v zlatej čaši. "Cortéz odhadol nielen posilňujúci účinok nápoja, ale aj výmennú a obchodnú hodnotu kakaa. Zo Španielska sa potom čokoláda rýchlo rozširovala do Francúzska a Talianska a jej pitie bolo populárne najmä vo vyšších spoločenských vrstvách," doplnil Tännler. Uviedol, že tabuľková čokoláda v dnešnej podobe sa na trh dostala až v 19. storočí a pripomenul aj ďalšie dôležité medzníky vo vývoji čokolády. V roku 1826 k nemu významne prispel vynález melanžéra, ktorý umožnil vyrobiť hmotu, rozpustnú čokoládu na jej výrobu. Dovtedy bola čokoláda len v podobe nápoja.

V roku 1828 vyrobil Holanďan Conrad van Houten prvý lis, ktorý od kakaa oddeľoval tučnú časť, kakaové maslo. Takto sa získavajú suché výlisky kakaa a stmavnutý a jemný kakaový prášok sa ľahšie rozpúšťa. "V roku 1848 prišla na trh čokoláda na jedenie, teda nielen v podobe nápoja," spresnil. K rozvoju technológie výroby čokolády prispel v roku 1879 vynález konšírovacieho miešacieho stroja Švajčiara Rudolfa Lindta, ktorý dokázal hmotu na výrobu čokolády jemne premiešať. "Konšovanie je procedúra, ktorou sa zlepšuje textúra a chuť čokolády. Tým sa otvorila cesta k rozšíreniu čokolády ako najobľúbenejšej pochúťky," uzavrel Tännler.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: