Na srdcové ochorenia tento rok zomrie 400.000 Američanov

Desaťročia pokroku v boji proti vysokému cholesterolu, vysokému tlaku a fajčeniu v USA môže zmariť rastúca miera obezity, pričom ochorenia srdca tento rok zabijú približne 400.000 Američanov. Vyplýva to z dnes zverejneného výskumu.

Štúdia britských vedcov dospela k záveru, že asi polovici z uvedeného počtu úmrtí možno zabrániť, ak budú ľudia jesť zdravšie a prestanú fajčiť. Simon Capewell z Liverpoolskej univerzity uviedol, že najnovšie trendy telesnej hmotnosti sú "alarmujúce". Očakáva sa, že celosvetovo bude mať v roku 2014 nadváhu až 1,5 miliardy dospelých. "Hoci v Spojených štátoch úmrtnosť (na srdcové choroby) štyri desaťročia klesala, teraz sa u mladých mužov a žien ustálila," napísal Capewell v štúdii publikovanej v týždenníku Svetovej zdravotnej organizácie (WHO). "Poklesy celkového cholesterolu v krvi boli v poslednom čase mierne, zatiaľ čo krvný tlak dnes rastie u žien a obezita a cukrovka prudko rastú u oboch pohlaví."

Výskumníci vyrátali predpokladaný počet úmrtí v USA na základe trendov životného štýlu, bázou bol rok 2000. V krajine majú nadváhu alebo obezitu dve tretiny dospelých a takmer tretina detí. Odborníčka WHO na prevenciu chronických ochorení Shanthi Mendisová však poukázala na to, že nielen Spojeným štátom hrozí "epidémia" obezity. Životný štýl dnes podľa nej priamo negatívne ovplyvňuje zdravie mnohých ľudí na svete. "Na celom svete má nadváhu takmer miliarda dospelých a ak sa nič nepodnikne, toto číslo do roku 2015 presiahne 1,5 miliardy," uviedla v štúdii. "Vyhýbaním sa tabaku, konzumovaním zdravej stravy a pravidelnou telesnou aktivitou môžu ľudia výrazne znížiť riziko vzniku srdcových chorôb, mozgovej mŕtvica alebo cukrovky."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: