Počas rutinnej operácie utrpela trojročná Deniska popáleninu pery

Počas rutinnej operácie mandlí v považskobystrickej nemocnici utrpela trojročná Deniska popáleniny pery a jazyka, následkom čoho ju museli operovať na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice v Ružinove.

Podľa otca dievčatka sa s manželkou rozhodli, že dajú odstrániť mandle obom dvojičkám - Deniske i Vaneske. "Povedali nám, že je to rutinný zákrok, operácia mala trvať zhruba pol až trištvrte hodiny. Po hodine a štvrť prišla primárka s tým, že operácia sa síce podarila, ale že Deniska bola popálená na spodnej pere. Vzápätí priniesli Denisku, ktorá mala vypálenú polcentimetrovú dieru na spodnej pere," povedal s tým, že Denisku ústa nebolia, no keď neskôr jedla a pila, všetko jej cez vypálený otvor z pery vytekalo von.

Neskôr rodičia zistili, že má popálenú nielen peru, ale aj jazyk, čo podľa otca lekári zrejme ani nevedeli. Operácia mandlí druhého z dvojčiat prebehla bez komplikácií. Malú pacientku previezli rodičia do ružinovskej fakultnej nemocnice, kde sa 3. februára podrobila ďalšej operácii, počas ktorej sa lekári snažili odstrániť popálené tkanivo a peru sfunkčniť. Ako povedal otec, operácia v Ružinove dopadla podľa vyjadrení lekára výborne. Vedenie považskobystrickej nemocnice vyjadrilo poľutovanie nad nešťastnou udalosťou. Jej príčinou bola podľa námestníka riaditeľa Jána Slyška pravdepodobne technická chyba. "Okamžite po operácii sme sa spojili s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), kde nám paradoxne oznámili, že s niečím podobným musíme pri operáciách počítať. Tým sa náš rozhovor skončil," dodal otec s tým, že podnet poslali na úrad písomne.

"V prípade, ak úrad zistí, že zdravotná starostlivosť nebola v tomto prípade poskytnutá správne, je možné poskytovateľa sankcionovať pokutou až 10.000 eur," uviedol hovorca ÚDZS Milan Michalič. Prípad popálenej pery počas rutinnej operácie mandlí nebol jediným. Podľa informácií od mamičky z Púchova popálenú peru mala po operácii v polovici decembra aj jej dcéra. Nebolo to však v takom rozsahu ako Deniska a na jej vyliečenie stačila masť na popáleniny. Rodičia ani nepodali podnet na ÚDZS.

Podľa vyjadrenia riaditeľa považskobystrickej nemocnice Jaroslava Michálka odovzdali v stredu dokumentáciu, ktorú si vyžiadal ÚDZS. K druhému prípadu popálenej pery sa nevyjadril, zatiaľ o ňom nevedel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: